Český deeptechový fond Tensor Ventures, za kterým stojí Roman Smola, Martin Drdúl a Petr Ulvr, má za sebou úspěšný rok 2024. Podařilo se mu uskutečnit první exity ze stamilionového prvního fondu, a navíc rozjel druhý fond s cílovou částkou 1,25 miliardy korun, do kterého tečou i prostředky z Evropského investičního fondu.
A z těchto peněz fond ve čtvrtek oznámil vůbec první investici, když spolu s dalšími andělskými investory vložil 550 tisíc eur (v přepočtu zhruba čtrnáct milionů korun) do brněnského startupu Dynanic, dříve známého pod názvem Brnologic, jehož vědecký tým laicky řečeno zjednodušil programování čipů.
„Je to mílový skok. Extrémně zvyšují datovou propustnost celé IT infrastruktury a s ohledem na to, jaké budou datové nároky v této oblasti, to má velký byznysový potenciál,“ říká k aktuální investici v dalším Forbes Byznys podcastu jeden z trojice zakladatelů Martin Drdúl.
Jeho kolega Roman Smola pak poukazuje na to, kde je z pohledu deeptechu pro Česko do budoucna velký potenciál a kam by české startupy měly zaměřit svou pozornost.
„Nesmíme zapomenout na to, v čem jsme jako Češi fakt silní. A to je software. Takže určitě se zaměřit na software 2.0. A kde se toho v tomto segmentu zatím moc neděje a byli bychom rádi, aby se dělo, je kvantový software,“ vypichuje Smola.
V jakých dalších oblastech má Česko ještě potenciál? Jak fond Tensor Ventures vybírá, do koho bude investovat? A který startup z jeho portfolia se stane jeho prvním dolarovým unicornem? To vše si poslechněte v aktuálním podcastu.