Víc než tři čtvrtiny 7,4miliardové populace planety nemají spolehlivou poštovní adresu. A to často znamená příplatky za donášku, o pár dní delší čekání na zásilku, několikakilometrový výlet na nejbližší poštu nebo naštvané telefonáty odesílateli. V oblastech postižených přírodními katastrofami, kde je potřeba rozvést jídlo, léky a další pomoc, navíc můžou nespolehlivé adresy stát životy.
S tímhle problémem se chce popasovat v Londýně sídlící startup, který přišel s alternativním systémem adres. Společnost what3words rozdělila plochu Země na 57 bilionů čtverců se stranou 3 metry a každému takovému úseku přiřadila jedinečnou kombinaci tří slov. Takže když se teď ztratíte na rozlehlém pekingském náměstí Nebeského klidu, svou přesnou polohu vyjádříte kombinací: feels.smaller.dart. Tříslovné názvy jsou pro člověka snadněji zapamatovatelné než souřadnice.
Nejvíc systém kvete v Asii. V Indii what3words pomáhá lidem k dostupnosti k elektřině. V Mongolsku službu používají také tamní online maloobchodní řetězce nebo mongolská pošta. Jedinci, neziskové organizace a vlády můžou aplikaci stáhnout zdarma; firmy za ni platí poplatek.
What3words už získal 5 milionů dolarů, 3,5 milionu dolaru z nich pak v prvním kole investic vedeného Intel Capital. Výkonný ředitel Chris Sheldrick, který byl deset let hudebním producentem, firmu založil s bývalým prezidentem Oxford University Quiz Society, překladatelské společnosti Lingo24 a současným provozním ředitelem what3words Jackem Waley-Cohenem. Původně chtěli usnadnit muzikantům hledání míst, kde mají vystupovat, brzy ale přišli na to, že potenciál startupu nekončí u hudebního světa a už vůbec není omezený jen na Londýn.
Třeba řídce osídlené Mongolsko, které má z velké části nomádské obyvatelstvo, je z hlediska systému adres výzva. Když si tam lidé něco kupují po internetu, často v poznámce nechají své telefonní číslo pro případ, že by řidič potřeboval navigovat nebo si zásilku prostě vyzvednou na nejbližší poště, která může být vzdálená i mnoho kilometrů.
Tak se tamní nejrychleji rostoucí internetový obchod Mmarket.mn zaregistroval u what3words a začal ho používat. Zákazníci mohou při nákupu použít nástroj, pomocí nějž zjistí svou tříslovnou adresu.
Minulý měsíc začala společnost what3words spolupracovat s mongolskou státní poštou. „V Mongolské poště pracuji už deset let,“ říká její ředitel Batsaikhan Tsedendamba. „Za tu dobu jsme zažili několik mezinárodních systémů adres a technologií, ale what3words je z nich podle mě nejlehčí pro uživatele a má vhodnou technologii.“
V současné době je služba dostupná jen v angličtině, ale what3words plánuje příští měsíc spustit verzi v mongolštině a pracuje i na mutacích v jiných asijských jazycích: v hindštině, bengálštině, arabštině a do konce roku plánuje také japonštinu, thajštinu, indonéštinu, čínštinu nebo korejštinu. What3words chce také ještě letos otevřít pobočku na Blízkém východě, odkud bude obsluhovat Asii.
Společnost má jen 15 zaměstnanců a do konce roku plánuje rozšíření na třicet – ale ne víc, systém totiž není náročný na údržbu. Nejtěžší je podle Sheldricka pochopit asijský trh z druhé strany zeměkoule. „Navázat hned z kraje partnerství s klíčovými partnery ve všech zemích a kontinentech je velká výzva,“ říká.
What3words dalo adresy miliardám lidí, ti ji ale nemohou využít pro právní účely – jako třeba otevření si bankovního účtu – aspoň ne do doby, dokud tříslovné adresy neuznávají vlády. Do toho se ale společnost nežene, minimálně ne prozatím. „Vyrobili jsme software, nezachraňujeme svět,“ říká Sheldrick.