Loni na jaře koupila americká společnost Microsoft od firmy CPI miliardáře Radovana Vítka stavební pozemky v pražských Letňanech. Šedesát sedm tisíc metrů čtverečních vyšlo Microsoft na 1,5 miliardy korun. Pak bylo dlouho ticho po pěšině.

Česká pobočka Microsoftu odmítala od začátku celou věc komentovat. Teď se ukázalo, že už má společnost připravený projekt na obří datacentrum v hodnotě více než čtyř miliard korun, které má v Letňanech vzniknout.

Na hotovou projektovou dokumentaci upozornil server E15. Projekt, který vyroste nedaleko stanice metra Letňany, má stát řádově více, než na kolik přijdou nejdražší datová centra, která se u nás staví – obvykle se pohybují v rozsahu od desítek po stovky milionů korun.

Microsoft si dokonce kvůli výstavbě pražského datového centra údajně založil samostatnou firmu propojenou s evropskou centrálou v Irsku. Její jednatelkou je současná ředitelka české pobočky, Violeta Luca.

Společnost se stavbou vyčkávala pravděpodobně kvůli energetické nejistotě. Právě energie tvoří vedle konektivity, vyloučení seismického rizika, záplav a případně možnosti efektivnějšího chlazení hlavní rozhodující faktor pro výstavbu datacenter.

Jejich provoz je totiž byznys s vysokými operačními náklady, které se vzhledem k dlouhodobějším kontraktům s klienty obtížněji přenášejí na zákazníka. Česko přitom není zrovna ideálním místem pro výstavbu obřího mezinárodního datacentra – má problém se zdroji.

Chybí zde zejména levná a snadno dostupná voda, která by umožnila efektivní chlazení, a dalším dlouhodobým problémem jsou zdroje energetické. To je také důvod, proč zde na rozdíl od našich sousedů nepostavil žádné velké datové centrum třeba Google nebo Amazon.

Microsoft v Česku nikdy za nemovitosti neutrácel, teď se to zjevně snaží dohnat. Nejdříve pozemky za 1,5 miliardy, teď obří infrastrukturní stavba za další čtyři.
Pozemky, na kterých by mělo vzniknout budoucí datacentrum | Zdroj Google Maps

Společnost Microsoft však mohl přesvědčit projekt státního cloudu, o který se technologický obr dlouhodobě zajímá napřímo i přes partnery. Microsoft ostatně se státem ještě za časů ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, podepsal dokument o spolupráci.

Dokument sám o sobě není příliš zajímavý, ale obsahuje z dnešní perspektivy pozoruhodnou zmínku, že společnost prověří právě možnost stavby vlastního datacentra. V Česku navíc roste počet firem přesouvajících se do cloudu – na cloudových službách Microsoftu funguje například český miliardový startup Mews, který loni investoři ocenili na 865 milionů dolarů.

Nákup pozemků od CPI a výstavba obřího datacentra představují vůbec první investice do nemovitostí, které v Česku Microsoft udělal. Své české sídlo na pražské Brumlovce si firma raději pronajímá.