Vlastní zastoupení Tesla v Česku nemá, takže její elektrická auta seženete nejblíž ve Vídni, ale přesto by Česko v plánech Elona Muska mohlo v budoucnu hrát klíčovou roli.

Americký vizionář po nedávném otevření obří továrny na výrobu lithiových baterií Gigafactory v Nevadě plánuje postavit další tři podobné továrny v Evropě – a první z nich by podle blogu The Space Invader, který sleduje dění kolem Tesly, mohla stát v Česku.

Čtěte také: Proč je automobilka Tesla nejinspirativnější firmou Ameriky

Kromě baterií by se v ní na rozdíl od nevadské Gigafactory mohly vyrábět i samotné elektromobily. Těch Tesla letos postaví zhruba 90 tisíc, ale do dvou let by to mělo být už půl milionu. A takové navýšení produkce se bez dalších továren rozhodně neobejde.

musk

Pravda, zpráva o stavbě Gigafactory  v Evropě vzbudila poprask i v sousedních zemích – naděje si evidentně dělají i v Maďarsku nebo na Slovensku. Konec konců Slováci to už letos jednou považovali za hotovou věc, tehdy šlo však pochopitelně jen o aprílový žert.

Sám Musk potvrdil jen informaci o tom, že momentálně hledá vhodnou lokalitu v Evropě. „Není pochyb, že v dlouhodobém výhledu bude mít Tesla v Evropě minimálně jednu továrnu. Časový plán ale oznámíme až příští rok, až se rozjede výroba Modelu 3,“ řekl Musk.

Prvním krokem k evropské Gigafactory má být akvizice německé společnosti Grohmann Engineering ze začátku listopadu, která se specializuje na systémy pro automatickou výrobu a která by Muskovi měla pomoct výrazně zrychlit a zlevnit výrobu.

giga

Důvod, proč by se druhá část jeho plánu měla odehrát v Česku, leží několik set metrů pod zemí pod Cínovcem v Krušných horách na severu Česka, kde se podle střízlivých odhadů ukrývá 66 tisíc tun lithia – klíčové suroviny pro baterie v každé tesle.

Čtěte také: Musk představuje třetí Teslu. Pomalejší, menší, ale levnou

Srovnatelně velké zásoby cenného kovu se v Evropě nacházejí už jen na dalších dvou místech, na nich se však lithium netěží. Na Cínovci sice zatím také ne, ale už v roce 2019 by se těžba mohla znovu rozjet. A Tesla by tak měla lithium přímo pod nosem.

„Plány Tesly nemůžu komentovat, protože o nich vím jen z médií. Víc o tom nevím, ale z našeho pohledu by to samozřejmě bylo skvělé,“ říká pro Forbes Pavel Reichl, výkonný ředitel společnosti European Metals, která na Cínovci provádí už šest let průzkum.

reichl

Pavel Reichl ze společnosti European Metals ve starých štolách pod Cínovcem, kde pracuje na znovuobnovení těžby lithia.

Ten se momentálně blíží do své závěrečné fáze, po které se znovu zpřesní odhady o zásobách lithia (podle dnešních cen by ho v zemi mělo být až za 41 miliard korun), a zhruba do tří až čtyř let by se mohlo začít těžit.

Větší překážkou by ale pro Muska mohly být volné pozemky – Gigafactory v Nevadě je totiž největší továrnou na světě a její rozloha je pětkrát větší než obří sklad Amazonu v Dobrovízi. A i pro něj se volný prostor pro stavbu hledal v Česku složitě.