Má dveře ve tvaru křídel, skvělé hodnocení bezpečnosti a opravdu dlouhý dojezd. A navíc je už v prodeji. To je ve zkratce nový elektrický SUV Model X, který v noci na úterý představila americká automobilka Tesla Motors. Zájemci, kterých bylo na čekacím listu ještě před spuštěním prodeje na 20 tisíc, za něj zaplatí 132 tisíc dolarů (v přepočtu cca 3,17 milionu korun) – kvůli obrovskému zájmu si na něj ale minimálně dva roky počkají.

Oproti konceptu vozu, který Tesla představila už v roce 2012 – mimochodem, Model X se měl původně začít vyrábět rok poté, ale start výroby se několikrát posunul – se současná verze trochu změnila.

tesla

Nejviditelnějším prvkem Modelu X jsou zadní, vzhůru výklopné dveře, jimž kvůli podobě ptačích křídel přezdívá Tesla “sokolí”. Ty mají zpříjemnit nastupování a navíc se dokážou otevřít i tam, kde není moc prostoru na parkování – stačí jim pouze 30 centimetrů vedle jiného auta. Dveře jsou navíc vybaveny senzory, a dokážou tak předejít kolizi s vedle stojícím vozem.

Čtěte také: Z Tesly Rožnov do auta Tesla. Příběh muže, který miluje elektromobily

Když už je řeč o bezpečnostních funkcích, šéf Tesly Elon Musk se během oficiálního představení sedmimístného SUV pochlubil, že jeho kabinový filtr dokáže uvnitř vozu zajistit stejnou čistotu vzduchu, jaká je v nemocnici. To ale není vše, filtr je totiž možné přepnout do režimu obrany proti biologickým zbraním, jenž podle Muska nedovolí vniknout žádným virům, bakteriím nebo sporám. „Pokud tak hypoteticky nastane katastrofický scénář, prostě zmáčknete tlačítko režimu obrany proti biologickým zbraním,“ prohlásil vizionář.

Čtěte také: Proč je automobilka Tesla nejinspirativnější firmou Ameriky

A teď už k aktuálně užitečnějším funkcím: Kromě toho, že Model X ujede na jedno nabití až 413 km, je také rychlejší než jakékoli podobně velké auto – v základní verzi 90D dokáže zrychlit z nuly na 96 km/h za 4,8 vteřiny, přičemž příplatkový paket tuhle akceleraci zkrátí na 3,2 vteřiny. To je jen o pár desetin vteřiny více než předchozí Model S, který je zároveň jedním z nejrychleji akcelerujících sériově vyráběných aut na světě.