Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje rozšíření produkce ve své německé továrně. Oznámila to v pátek firma. Tesla výrobu v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína oficiálně zahájila letos v březnu.

Továrna nyní zaměstnává přes 7000 lidí a vyrábí zhruba 2000 vozů týdně. Tesla již dříve uvedla, že časem by měl počet zaměstnanců dosáhnout 12 tisíc. Díky rozšíření by pak měl být počet pracovních míst ještě vyšší, napsala agentura DPA.

Braniborský premiér Dietmar Woidke plány na rozšíření závodu přivítal. „Oznámením další etapy výstavby této automobilové továrny se Tesla jasně hlásí k Braniborsku. Proto mě tato zpráva potěšila,“ uvedl.

„Braniborsko se čím dál více stává důležitým centrem moderního automobilového průmyslu v Německu a Tesla na tom má jako největší braniborský průmyslový zaměstnavatel rozhodující podíl,“ uvedl braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach.

Kvůli rozšíření továrny bude vykáceno 70 hektarů borového lesa. To se nelíbí braniborskému svazu pro přírodu a krajinu, který se staví proti tomuto záměru. Na odpor ze strany ochránců přírody narážela Tesla již při zahájení výstavby továrny.

Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, je největším výrobcem elektromobilů na světě. Německý závod je zatím jedinou továrnou Tesly v Evropě.