Letošní rok pomalu končí, ale minimálně jedna velká filmová událost nás teprve čeká (Rogue One: Star Wars Story). A už teď se můžeme těšit na filmové pecky, které pro nás filmoví tvůrci přichystali v následujících 12 měsících. Tohle je desítka komerčně nejočekávanějších trháků.

Vyberete si?

Padesát odstínů temnoty

(v kinech od 9. 2. 2017)

Můžete ohrnovat nos nad lacinou erotikou, ale čísla mluví jasně. První díl slavné knižní ságy Padesát odstínů šedi je v českých kinech stále nejúspěšnějším filmem měřeno návštěvností za první víkend promítání.

Podobně velká čísla by určitě chtěli tvůrci i tentokrát, musí ale doufat, že se dominantně-submisivní vztah miliardáře Greye a mladé studentky Anastasie ještě neokoukal. Do jejich problematického příběhu vstupuje v druhém díle postava Greyovy dávné milenky a také jeho obchodní soupeři, nicméně diváci budou hlavně zvědaví na nové sofistikované erotické scény.

Kráska a zvíře

 (v kinech od 16. 3. 2017)

Zábavní obr Disney poznal, že natáčet hrané verze svých animovaných klasik je velmi výnosný byznys (viz letošní Kniha džunglí nebo starší Alenka v říši divů) a pro rok 2017 vybral adaptaci jednoho ze svých nejcennějších pokladů.

Kráska a zvíře má v disneyovské sbírce mimořádné místo z pohledu ocenění – byl to první animovaný film nominovaný na Oscara v kategorii Nejlepší film.

Pohádkový příběh mladé dívky Belly, která se zamiluje do prokletého a do zvíře proměněného prince, má sice parametry klasického kýče, ale animovaná verze mu dodala neuvěřitelné kouzlo, obalené navíc spoustou skvělých písniček. Můžeme jen doufat, že hraná verze (s Emmou Watson v hlavní roli) úspěšně naváže.

Rychle a zběsile 8

(v kinech od 13. 4. 2017)

Ještě před pár lety byla tato série o automobilových šílencích odsouzena k pomalému úhynu, ale s nástupem čtvrtého dílu se překvapivě zvedla a s každou další číslovkou poctivě zvyšovala tržby.

1,5 miliardy dolarů celosvětově za poslední díl bude pro pokračování hodně těžké překonat, nemůže už totiž počítat s vlnou sympatie pro herce Paula Walkera, který zesnul během natáčení sedmičky.

Jinak se ale v osmém díle vracejí všichni staří známí, v čele samozřejmě dva nejlepší akční herci současnosti (Vin Diesel a The Rock) a jejich úkolem bude tentokrát (s pomocí svých vyparáděných aut odmítajících gravitaci) zasáhnout proti tajemné Cipher, kterou hraje Charlize Theron.

Strážci Galaxie Vol. 2

(v kinech od 4. 5. 2017)

Co by to bylo za rok, kdyby komiksové studio Marvel nemělo alespoň jedno želízko v ohni. Pro rok 2017 má hned tři, v listopadu třetího Thora, v červenci nového Spider-Mana, ale komerčně bude pro nás zřejmě nejzajímavější pokračování Strážců Galaxie.

Možná právě proto, že to není klasický komiks, ale prostě oddechové sci-fi, kde se partička různorodých tuláků prohání ve vesmírné lodi a zachraňuje galaxii.

V pokračování se tentokrát prý vůbec nebudou řešit návaznosti na další filmy Marvelu, zato se máme dozvědět, kdo byl otec hlavního hrdiny Star-Lorda a jestli mu to konečně vyjde s Gamorou. A ano, ptáte se dobře, roztomilý strom Groot se vrací také, tentokrát ve své dětské verzi.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

(v kinech od 25. 5. 2017)

Johnny Depp to nemá poslední roky moc lehké, po letech slávy se mu vůbec nedaří, protože filmy jako Osamělý jezdec či druhá Alenka propadly. Chtě nechtě tak musel vyslyšet nabídku producentů, popáté obléknout kostým pirátského kapitána Jacka Sparrowa a znovu se vyplavit na nedozírná moře na své Černé perle.

Proti němu bude stát duchařský kapitán Salazar v podání Javiera Bardema. Depp se bude moci opřít o některé navrátilce, je tu samozřejmě kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) a překvapivě také Wil Turner, který se v podání Orlanda Blooma vrací po jednodílné pauze. Bude tato nostalgie stačit k tomu, aby piráti vyčarovali další hit?

Já, padouch 3

(v kinech od 29. 6. 2017)

Vašim dětem to zatím neříkejte, nebo se zblázní radostí, vy už však můžete pomalu, ale jistě vyhlížet další díl animované série Já, padouch.

Důvodem mimořádného úspěchu předchozích dvou dílů v českých kinech ale není titulní hrdina Gru, který se z ukázkového padoucha proměnil po adoptování tří malých holčiček v rozeného klaďase, ale samozřejmě jeho malí žlutí pomocníci Mimoni.

Ti se před rokem dočkali samostatného filmu, který u nás rozdrtil konkurenci na prach, obrovská čísla se tedy očekávají i od filmu, kde budou Mimoni jen přihrávat. A děj? Ten asi není vůbec podstatný, ale prý uvidíme dávno ztracené Gruovo dvojče anebo kdysi slavného dětského herce, ze kterého vyrostl pořádný padouch.

Dunkerk

(v kinech od 20. 7. 2017)

Jedním z mála režisérů, kteří dokážou v současnosti přitáhnout obrovskou pozornost, aniž by k tomu potřebovali laciné triky, je Christopher Nolan. Každý jeho nový film je událost a je jedno, jestli je to akční thriller (Počátek), nebo sci-fi drama (Interstellar).

Tentokrát si Nolan vybral válečné téma – podíváme se do Francie těsně po začátku druhé světové války. Tam proběhla u města Dunkerk (ano, to je správný český přepis) bitva, kde francouzští a britští vojáci vzdorovali nacistické přesile, aby ochránili co nejvíce dalších vojáků, kteří se evakuovali přes kanál La Manche do bezpečí britských ostrovů.

Pro svoje drama si Nolan vybral jednak své oblíbence (Tom Hardy, Cillian Murphy), ale i osvědčené hvězdy, jako jsou Kenneth Branagh či Mark Rylance.

Po strništi bos

(v kinech od 17. 8. 2017)

Na nový film Jana Svěráka čekáme od roku 2014 a hodně nás zajímalo, kterou látku si vybere tentokrát. Nakonec překvapivě sáhl po tématu, které si už vyzkoušel – jeho nový film Po strništi bos předchází ději Obecné školy.

Znovu se potkáme s malým Edou a jeho rodiči, ovšem v čase, kdy okolo nich zuří druhá světová válka a musí se odstěhovat z města na vesnici. Za scénářem opět stojí Zdeněk Svěrák, který slibuje i nové odhalení o minulosti Edových rodičů. Uvidíme, jak moc to bude odhalení i skutečné minulosti, protože jak víme, Obecnou školu psal Zdeněk Svěrák podle svého mladí.

Jedno je ale jisté už teď, málokdo zopakuje své role z Obecné školy. Sice se vrátí Jan Tříska i Zdeněk Svěrák, ale prý v jiných rolích než původně.

Liga spravedlnosti

(v kinech od 16. 11. 2017)

Marvelácké komiksové hrdiny jsme si už představili, teď je čas na konkurenci ze stáje DC. V červnu si to zamíří do kin Wonder Woman ve svém prvním samostatném filmu, zraky všech se ale budou upírat na týmovku Liga spravedlnosti, kde se potkají všechny největší supehvězdy.

Batman a Wonder Woman budou lanařit nováčky (Aquaman, Flash, Cyborg), aby jim pomohli chránit Zemi před nepřítelem z vesmíru. A vrátí se samozřejmě i Superman, který sice v posledním svém filmu dopadl tak, jak dopadl, ale moc dobře víme, jak to v komiksech chodí.

Za filmem stojí opět Zack Snyder, ale pod bedlivým dozorem lidí ze studia Warner, které si kromě pořádného úspěchu slibuje od svých hrdinů také dobré kritiky. Ty se zatím předešlým filmům (Batman v Superman, Sebevražedný oddíl) zdaleka vyhýbaly. Zlomí prokletí Liga spravedlnosti?

Star Wars: Epizoda VIII

(v kinech od 14. 12. 2017)

Dá se předpokládat, že zatímco předchozí filmy se budou prát o titul nejúspěšnějšího titulu po celý rok, stejně jim nezbude nic jiného než se v prosinci sklonit před nový dílem ze světa Star Wars.

Letos se dočkáme pouze „vedlejšího příběhu“ Rogue One, ale příští rok v prosinci bude opět zpět sestava z velmi úspěšné sedmičky. Vrátí se nejen nová garda (mladá Rey, rebel Finn či pilot Poe), ale i původní sestava v čele se znovuobjeveným Lukem Skywalkerem.

Cílem bude dále bojovat proti Prvnímu řádu, nic víc ale zatím známo není, vždyť scénáře Star Wars vždy odolaly větším průsakům, takže si na nová odhalení budeme muset počkat až do příštího prosince.


Příští rok nás ale čeká řada dalších skvělých filmů. Namátkou třeba druhý Trainspotting, americký remake japonského kultu Ghost in the Shell, nové díly Vetřelců, Transformerů či Planety opic, remake Blade Runneru a z českých luhů a hájů hned trojice nových filmů Jana Hřebejka či senzačně vypadající životopisné drama Masaryk. Zdá se, že bude z čeho vybírat.

Kalendářní seznam 100 nejdůležitějších premiér v českých kinech najdete tady.