skip to main content
Byznys

Testy co tři dny, daně v květnu, kompenzace pro víc firem. Co vše dnes schválila vláda?

Firmy mohou každé tři dny na covid testovat své zaměstnance antigenními testy a náklady na ně proplatí zdravotní pojišťovna. I to měla na programu v pondělí vláda. Projednala i možnost podat daňové přiznání o měsíc později, tedy do 1. května, pokud to bude elektronicky. Možné bude i požádat o odložení přiznání i placení daně, aniž by podnikatel musel hradit správní poplatek. 

Zároveň se, pokud vládní návrhy posvětí parlament, zvýší kompenzační bonus a zjednoduší systém kompenzačních programů. 

Reklama

Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun za den. Zaměstnavatelé také získají 500 na každého zaměstnance. Nově na bonus dosáhnou i firmy, které patří mezi sekundárně postižené, a to v případě, že se jejich příjmy propadnou o 50 a více procent, dosud tato hranice činila 80 procent. 

Zároveň kabinet schválil denně až 370 korun jako náhradu mzdy pro lidi na nemocenské nebo v karanténě. Slibuje si od toho lepší trasování, lidé by měli ochotněji zůstávat doma a nahlašovat své kontakty, pokud jsou nakažení. 

Systém kompenzačních programů by se měl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka zjednodušit. Zatímco doteď byly nastaveny jen pro určité obory podnikání, teď vznikne plošný, který bude vycházet z modelu programu pro gastro provozy. „Snažili jsme se ho navrhnout tak, aby jeho sítem nepropadla žádná firma, která kompenzace potřebuje,“ uvedl.

Reklama

Program Antivirus a kompenzační bonusy zůstávají. Jeden specializovaný se ale v návrhu objevil nově, týká se výstavnictví a pořádání kongresů a bude fungovat zpětně. Maximální výše podpory bude 20 milionů korun z celkových 600 milionů, které jsou na program vyčleněné. Bude do výše 60 procent hradit nepokryté náklady. 

Mluvilo se i o návratu dětí do škol. Nejspíš začátkem března by se mohli do lavic znovu posadit maturanti a žáci devátých tříd. Je to ale podmíněno jejich pravidelným testováním. Přesný termín a postup, jak a kdy pouštět na vyučování další ročníky, se bude teprve vyhodnocovat. 

Ministr zdravotnictví také doporučil, aby lidé používali, zejména v hromadné dopravě nebo obchodech, respirátory typu FFP2. 

Vláda půjde ve čtvrtek do sněmovny i s návrhem na prodloužení nouzového stavu, který končí 14. února, o dalších 30 dní. 

Reklama
Reklama