Sedět delší dobu v letadle není žádný med. Nedostatek prostoru na nohy, malá sedadla, otravní spolucestující… Ale pokud vám už tohle připadalo jako maximum utrpení, které jste ochotni za letenky v economy snést, pak vám nové uspořádání sedadel, se kterým přišla společnost Zodiac Seats France, pravděpodobně znechutí létání úplně.

Nový design se jmenuje Economy Class Cabin Hexagon a jeho cílem je doslova naskládat do letadla co nejvíc lidí. Společnost si jej už dokonce stihla nechat patentovat, a pokud to výrobci letadel začnou skutečně používat, znamená to, že pasažéři přijdou téměř o všechen osobní prostor, které dosavadní uspořádání sedadel poskytuje.

Čtěte také: 10+1 tipů, jak přežít dlouhý let a jeho následky 

Jak uvedl server The Verge, základní myšlenka nového uspořádání sedadel ze všeho nejvíc připomíná Tetris, tedy hru, ve které srovnáváte kostičky tak, aby do sebe co možná nejvíc zapadly.

sedacky

Aby k sobě sedadla co nejlépe seděla, rozhodla se Zodiac Seats France zavést do letadel sezení naproti sobě. Prostřední místo jednoduše otočila o 180 stupňů – a výsledek má hned několik negativ: jednak budete muset na své spolucestující neustále koukat, nebudete totiž mít kam jinam dát oči, budete s nimi sdílet opěrky na ruce a budete si muset (asi tetrisovskou metodou) poradit s tím, jak mezi sebe naskládáte nohy.

Velmi nepohodlné by také bylo, pokud by se člověku u okénka zachtělo na toaletu. I v normálních spojích musí spolucestující vystoupit do chodbičky, aby dotyčného pustili ven, ale s Economy Class Cabin Hexagonem se bude on, ale i jeho sousedé, muset navíc proplétat mezi sedadly. A jen těžko si lze představit, jak by se cestující chovali, pokud by došlo k havárii, při které musí lidé co nejrychleji opustit letadlo.

Patent však ještě nezaručuje, že letecké společnosti začnou tento návrh využívat. Takže nezbývá než doufat, že se společnosti nerozhodnou upřednostnit zisk před komfortem cestujících. Tohle ovšem není první za vlasy přitažený návrh o přepravě pasažérů v letadlech, který se v médiích objevil. V roce 2010 přišla nízkonákladová společnost RyanAir s návrhem létání „na stojáka“, kde si podle plánů měli cestující dokonce platit i za návštěvu toalety.