skip to main content

Těžká váha Ovčaří. Kdo je miliardář, který rozdal akcie Echa?

9 minut čtení

Rudolf Ovčaří je miliardář, který privatizoval Třinecké železárny a pomohl na nohy České zbrojovce. Nenápadný tycoon se roky držel v ústraní a mimo zrak veřejnosti, teď poprvé popisuje, jak to všechno bylo.

Pohodlně usazený za masivním lesklým stolem, okolo obrazy impresionistů, Rudolf Ovčaří působí každým coulem jako průmyslový magnát staré školy. Dvaasedmdesátiletý miliardář byl hned u několika zásadních momentů českých byznysových dějin, přesto jeho jméno na první dobrou průměrnému Čechovi moc neřekne.

Ovčaří si totiž rád drží „low profile“, nebýt zbytečně moc vidět ani slyšet. Tohle má koneckonců společné se svým dlouholetým souputníkem v podnikání Reném Holečkem, 25. nejbohatším Čechem.

Spolu v 90. letech ovládli Třinecké železárny a na přelomu tisíciletí potom i Českou zbrojovku. Navzdory tomu Ovčařího, na rozdíl od Holečka, v žebříčku nejbohatších tuzemských miliardářů nenajdete. O výši svého jmění se bavit nechce, říká, že jeho podstatnou část rozdal na dobrou věc. „Nejsem moc bohatý, nemám velká aktiva,“ krčí rameny Ovčaří.

„Ale zase nemám dluhy,“ dodává v rozhovoru muž, který pro Forbes porušil své několikaleté mlčení kvůli propagaci projektu Echo. Skromně už nedoplní, že i tak jeho majetek nastřádaný v ocelářství a zbrojařině jistě přesahuje miliardu korun.

Reklama

V tandemu s Holečkem už ho ale Ovčaří nerozmnožuje, svoji polovinu zbrojovky mu totiž v roce 2014 prodal. A do dalšího dobrodružství už se Ovčaří pustil sám. Před sedmi lety investoval do nového vydavatelství Echo Media, které stojí za serverem Echo24. Ten si v začátcích zajistil raketový růst návštěvnosti díky sledovanému veřejnému sporu s tehdy ještě ministrem financí Andrejem Babišem.

Na začátku loňského roku pak Ovčaří svoji půjčku Echu kapitalizoval a stal se akcionářem – a na krátkou dobu tedy i miliardářem vlastnícím média. „Ale ne oligarchou,“ zdůrazňuje. Pak přišel překvapivý krok: 51 procent akcií Echo Media se Ovčaří rozhodl rozdat čtenářům.

Proč jste se rozhodli rozdávat akcie Echa?

Echo jsem podporoval od začátku, ale nechtěl jsem ho podporovat navždy. Hledal jsem strategii, jak by se mohlo uživit v době, kdy klesají příjmy z reklamy, protože velkou část schramstnou Google či Seznam.

Nejstabilnějším příjmem tak jsou čtenáři a předplatné, mediální krajina budoucnosti je za paywallem. Jestli má být obsah zbožím pro čtenáře, musí se jeho kvalita zlepšit. Ale kvalita není zadarmo, médium musí být exkluzivní a k tomu se potřebuje napřed uživit. Nabídka akcií vydavatelství Echo Media byla způsob, jak si čtenářský kmen stabilizovat.

Oficiálně jste to vysvětloval také jako podporu média nezávislého na žádném oligarchovi.

Proto jsem zvolil těch 51 procent. Nadpoloviční většina podle zákona o obchodních korporacích znamená, že vládnout může začít ten, kdo tyto hlasy shromáždí. Což jsou čtenáři, a ne jeden člověk jako v případě médií vlastněných oligarchy.

Média v Česku tedy nepovažujete za svobodná?

Reklama

Svobodných médií je tu pomálu. Andrej Babiš má Mafru, Dan Křetínský ovládá Blesk, Reflex, Evropu 2 či Frekvenci 1. A je to složitější. Křetínský potřebuje podporu vlády a to se, předpokládám, promítá do toho, jak jeho média píšou o Babišovi. Nova proti Babišovi asi taky nepůjde, když Kellner (tehdy prostřednictvím PPF vlastník televizní stanice, pozn. red.) dostal zakázku na vagony a lokomotivy. Nemohu to dokázat. Ale nedovedu si představit, že by někdo, kdo chce velké státní zakázky, útočil ve svých médiích na předsedu vlády.

Nedostal jste se ale jako majoritní akcionář do stejné oligarchické role?

Má role byla v Echu čistě finanční a pak chvíli i vydavatelská. Do článků jsem redakci nemluvil a nikdy jsem se neúčastnil ani žádné redakční porady. A víc než polovinu akcií jsem se rozhodl rozdat.

Nepohněval jste si jako vlastník Echa taky premiéra Babiše? On deník veřejně nařkl z nepřátelského psaní.

Tehdy jsem nebyl vlastník Echa, jen jsem každoročně platil jeho ztráty. Babiš měl s Echem problém jen na začátku, když kvůli kritickému článku jeho šéfa Dalibora Balšínka hrozil, že na ně pošle finanční kontrolu. Dnes už to není tak žhavé. Byli byste překvapeni, jak vysoce postavení poslanci z ANO byli na pětiletém výročí Echa.

V dubnu jste mediální svět překvapil, když jste své akcie prodal jinému miliardáři, spolumajiteli Bohemia Interactive Marku Španělovi. Co vás k tomu vedlo?

K tomu se raději nebudu vyjadřovat, abych náhodou nechtěně Echu neublížil. Myslím, že generační akcionářské omlazení Echu prospěje.

Byla to součást dlouhodobé strategie, původního plánu?

Ne.

Reklama
Reklama