Tvrdí se, že Thajsko je země šťastných lidí. Snad i proto v thajštině najdeme slovo „sanuk“, což v překladu znamená doslova bavit se, hrát si a užívat si. Jestli někdy navštívíte tuhle asijskou zemi, okamžitě vám bude jasné, že „sanuk“ je běžnou součástí života obyvatel – a my ze Západu se od nich můžeme hodně naučit, píše server BBC, který se na thajskou náturu podíval zblízka.

Nenechte se ale mýlit. Sanuk není bezmyšlenkovité rozptýlení nebo lelkování. Má mnohem hlubší význam a pro Thajce představuje plnohodnotnou aktivitu. Ať už bloudíte bangkokskými uličkami nebo sedíte v kanceláři, stále cítíte, jak to tu mezi lidmi žije.

Thajci si přitom zábavu nevybírají. Hrou nazývají dokonce i pro nás nepříliš zábavné obchodní schůzky a vědecké výzkumy. Lidé se dokonce baví i během své práce, zároveň ji ale stihnou dokončit. Jak to dělají? Zatímco obyvatelé Západu se často cítí a tváří vážně a obvykle se řídí mantrou „work hard, play hard“, Thajci si naopak zábavu rozloží do celého dne. I kdyby to mělo být jen drobné rozveselení.

thai2

Thajsku se také přezdívá země úsměvů. Ty se ale dají číst mnoha způsoby. Úsměvem můžete vyjádřit radost a vděčnost, ale slouží i k zamaskování negativních emocí. Nesmíte se tak divit, když uvidíte Thajce usmívat se na pohřbech nebo ve vypjatých situacích.

Kořeny thajské obliby v každodenní zábavě spočívají patrně v náboženství. Sanuk totiž vychází z buddhismu, který zdůrazňuje pomíjivost a žití v přítomném okamžiku. Podobně funguje i thajský výrok „mai pen rai“, který se dá přeložit jako „neobtěžuj se“ či „není problém“.

Jde o životní filozofii, která vyzdvihuje harmonii, vyhýbá se konfrontaci a uznává neustálou změnu. To, co se pro většinu z nás může zdát jako životně důležité, třeba ani být nemusí. Minimální stres a zklidnění jsou pro Thajce důležité aspekty, které vedou k tomu, že třeba opilec je v téhle asijské zemi spíš ignorován než konfrontován. Mai pen rai.

thai3

Dalším rozdílem mezi Thajci a lidmi ze Západu je fakt, že zatímco my věci řešíme přímo a hlavu máme plnou úkolů, oni se zaměří na průběh své činnosti a dělají věci nepřímo. Zábava pro ně tak není výsledek nebo cíl – baví se během toho, co dělají.

To samozřejmě neznamená, že všichni Thajci jsou neustále šťastní, ani to, že by tvrdou práci nahradili zahálkou a zábavou. Co se od nich ale můžeme naučit, je brát „seriózní“ činnosti s větším nadhledem a každý den si dát aspoň jednu dávku sanuku. Minimálně proto, že mračení nám udělá spoustu zbytečných vrásek.