Šéf Applu Tim Cook se přidá k uvědomělým miliardářům, kteří plánují rozdat všechny svoje peníze na charitu.

Jakmile zaplatí školné pro svého 10letého synovce, chce se Cook přidat k výzvě Giving Pledge, se kterou přišli před časem Bill Gates a Warren Buffett. Do jejich klubu má přístup každý, kdo slíbí dát na dobročinné účely aspoň polovinu majetku.

Cook v rozhovoru pro magazín Fortune prohlásil, že rozdá všechno, což momentálně představuje částku 785 milionů dolarů (18 miliard korun). Většinu má Cook uloženou v akciích Applu, největší společnosti na světě.

Ke Gatesovi a Buffettovi se už přidali i mnozí další z nejbohatších lidí světa, například Mark Zuckerberg, Richard Branson, Elon Musk nebo Larry Ellison.

Cook (54) se jim penězi nemůže rovnat, do charity ale víc zapojuje i samotný Apple. Jedna z věcí, kterou ve firmě zavedl, je program na dorovnávání charitativních příspěvků zaměstnanců z peněz Applu. Pokud někdo pošle peníze na dobrou věc, stejnou částku pošle i Apple, a to až do výše 10 tisíc dolarů ročně.

Touto cestou se už vybralo 1,3 milionu dolarů. Cook v rozhovoru poznamenal, že je příjemné být jako „kamínek, který se hodí do vody a jdou od něj vlnky“ a že by do budoucna rád pro charitu dělal víc, než jen podepisoval šeky.