Na Forbes.cz najdete sérii textů o tom,  jak uspět v současné světové metropoli technologií – kalifornském Silicon Valley. Jan Sekerka je jedním z asi 200 Čechů, kteří tam pracují. Momentálně je UX designér v Dellu a přináší některé základní rady, jak v Silicon Valley začít.  


Jsou tu lidé, od kterých se můžete hodně naučit. A pokud přicházíte s něčím novým, všimnou si vás „ti správní“ –  a dokáží vás ocenit. Je tu docela jednoduché odstartovat svou vlastní firmu. Oblast kalifornského Silicon Valley, to je území o velikosti přibližně jedné třetiny České republiky, kde žije a tvoří okolo 8 milionů lidí. Je to jeden velký technologický inkubátor. Pro lidi s nadšením pro technologie je tu spousta příležitostí k rozjezdu kariéry.

Silicon Valley může být vaší novou adresou. Není to tak složité. Já to taky zkusil a vyšlo to. Jak tady začít? Tady je pár rad z mé vlastní zkušenosti. Zkrátka věci, které mi hodně pomohly. Třeba pomohou i vám.

Najděte svůj cíl

V čem se chcete v kariéře rozvíjet? Čeho chcete dosáhnout? V Silicon Valley začněte, až budete znát odpovědi na tyto otázky. Práci snů najdete, až když budete vědět, jaký váš cíl doopravdy je.

Otevřete se světu

Připravte si solidní životopis, portfolio či projekt. Ukažte, že jdete s dobou, že se umíte učit novým věcem a že sami využívejte nové technologie. Tyto vlastnosti můžou být pro vašeho budoucího zaměstnavatele známkou toho, že do vás bude chtít investovat čas a peníze. Pokud už máte svůj produkt, ukažte, že znáte svůj trh. Vyzkoušejte si to nejprve na menším vzorku zákazníků a učte se od nich. Sledujte jejich potřeby. Naslouchejte jim.

Tip: Tady najdete obrovské množství inspirace, jak prezentovat – www.dribbble.com a www.behance.net

Budujte sociální síť

Co bych ze své zkušenosti určitě doporučil, je mít dobře zpracovaný profil na LinkedIn. To je za mořem zásadní věc. Můžete přes něj reagovat na volné pracovní pozice a i headhunteři vás snadněji najdou.

Pokud je to ve vašich možnostech, doporučuji Silicon Valley navštívit a věci řešit přímo na místě. Návštěvu můžete naplánovat třeba i během dovolené nebo konference, kterých je tady opravdu hodně. Můžete navštěvovat meetupy a hacketony nebo se účastnit pracovních pohovorů. Poznáte tak nové lidi a rozšíříte si vlastni sociální síť. Čím více lidí máte ve svém okruhu, tím vyšší šanci máte se prosadit. Lidé vás můžou doporučit do konkrétní firmy nebo vás mohou seznámit s investory. Návštěvou snadno zjistíte, zda je Silicon Valley to pravé místo pro vás nebo vaši firmu.

Tip: Na těchto portálech naleznete nespočet akcí. Nebo si můžete založit a zorganizovat své vlastní a tím přitáhnout ostatní a vzbudit zájem o váš produkt – www.meetup.comwww.eventbrite.com

Nevzdávejte to

Chyby neexistují. Existují jen zkušenosti. I s prázdnýma rukama můžete dosáhnout toho, čeho chcete, pokud máte dostatečné odhodlání a zápal pro hru. Poslouchejte vaši intuici – ta vás bude navigovat tam, kde si vnitřně přejete být. Vydržte ve svém odhodlání. Třeba jako v pohádce Princ a Večernice, kdy se princ vydává hledat Večernici a najde ji jen tak, že vytrvá a jde pořád vpřed. Žádné ohlížení zpět ani úskoky stranou. Ten princip je od pradávna stejný, ale jen ti zdatní a úspěšní si ho osvojili.


Další z textů o tom, co je nutné k úspěchu v kalifornských technologických firmách, napsal spolupracovník Forbes.cz David Pavlík. Dříve pracoval v Netflixu a před nedávnem přesídlil do SpaceX vizionáře Elona Muska. Jeho článek si můžete přečíst zde