Ve světě elektronické komunikace je osvěžující dostat fyzický dopis nebo pohlednici. A co teprve když je zpráva napsána ne na papíře, ale na banánu. Ano, na tom žlutém zahnutém kousku ovoce. Takový nápad dostal Davonte Wilson, zakladatel startupu Bananas Gone Wild. V univerzitní posluchárně vysedával osm hodin denně a měl se stát softwarovým technikem. „Učivo bylo náročné a zvládnout denní rutinu bylo psychicky vyčerpávající,“ vzpomíná. Každý den si kupoval na svačinu několik banánů a v boji proti jednotvárnosti na ně čmáral křivky srdečního rytmu a jiné kresbičky. A teď na tom vydělává.

Wilson jen tak tak zvládal testy, až mu jeden jeho vyučující na písemku napsal vzkaz: „Možná bys měl začít psát testy stejně tak dobře, jak pomalováváš banány.“ Kvůli jeho zdobení banánů si z Wilsona dělali legraci, ale zároveň se taky zastavovali u jeho lavice a chtěli vědět víc. Wilson kurz nakonec zvládl a na oslavném obědě, na kterém úspěšné absolventy rekrutovali do firem, mu jeden z šéfů navrhl, aby v kreslení po banánech pokračoval.

„Řekl mi: Chceme, aby vás to u nás bavilo, a tohle je dobrý způsob, jak si zpestřit jednotvárný den.“ Tak odešel domů a začal uvažovat, jak to celé využít. A loni v říjnu Wilson svůj byznys odstartoval.

banán

Po dlouhém experimentování teď z banánů vytváří různé postavičky jako Mr. Banana Head (který odkazuje na americkou hračku Mr. Potato Head), Supermana a postavičky Mimoňů z filmů Já, padouch. Zákazníci si vyžádají nějakou zprávu, kresbu nebo obojí a Wilson je vykreslí na banánu. Někteří si přejí zlepšováky jako vousy nebo knírky, brýle nebo třpytky. A i ty chlapík z Texasu umí.

Aby se k zákazníkovi banány dostaly, ještě než jsou přezrálé, kupuje je Wilson, když jsou zelené, pomaluje je a zabalí do plastového obalu, aby tak zabránil rychlému zrání. Našel si zákazníky po celých USA a je poptávkami tak vytížený, že na práci softwarového technika si vymezil jen dva dny v týdnu.

Pokreslenými banány dosahuje na měsíční tržbu osm tisíc dolarů (asi 200 tisíc korun), v průměru mu denně přijde 55 objednávek. „Banány kupujeme v maloobchodním řetězci Sam’s Club, osm jich pořídíme za 1,05 dolaru (asi 26 korun),“ říká zakladatel firmy a sype další cifry: základní sazba za pomalování je 9,99 dolaru (250 korun) a na 99 centů vyjde každý přídavek (jako třeba mašle, sluneční brýle, vlasy atd.). „Průměrná objednávka vyjde na 11 dolarů (asi 275 korun),“ říká Wilson.

Jestli si ale myslíte, že malováním po banánech si může vydělat na živobytí, má na to banánový král krátkou odpověď: „Ne! Ale je to skvělý způsob, jak někomu poslat osobní zprávu nebo rozzářit něčí den. Je to lepší než obyčejná pohlednice.“