Rodina Čechoameričanů se vrací na zchátralý zámek, který kdysi patřil jejich rodu, a zažívá na něm nekonečnou řadu trampot a lapálií. Že se tenhle příběh trefil do vkusu publika, bylo jasné už prvních pár dní po premiéře. Po prvním víkendu měla novinka Jiřího Vejdělka na kontě 122 tisíc diváků a 17 milionů korun. 

Po druhém týdnu se ovšem příjmy i návštěvnost povedlo ještě zdvojnásobit:  Nový film Jiřího Vejdělka vidělo už 256 tisíc diváků a na tržbách z kin už novinka vynesla 38,5 milionu korun. To napovídá tomu, že komediální novinka může útočit na letošní rekord: milion diváků do konce roku. Tolik letos nalákaly prozatím jen Ženy v běhu režiséra Martina Horského (1,3 milionu diváků, 200 milionů korun na tržbách). V posledních letech se takový výkon podaří jen málokterému titulu, ať už domácí, či zahraniční produkce.

A Poslední aristokratka k tomu má dobře našlápnuto. I když se výsledná podoba adaptace setkala se spíše smíšeným přijetím kritiky, diváci se na nový film jen hrnou a zdá se, že s každým týdnem láká Poslední aristokratka víc. Všeobecně známá knižní předloha Evžena Bočka samozřejmě těží z atraktivního námětu a v minulých letech se stala tuzemským bestsellerem.

Film má ale také solidní obsazení v čele s řadou mimořádně oblíbených českých herců. V hlavní roli nového zámeckého pána se představil Hynek Čermák, jeho exaltovanou americkou manželku hraje Tatiana Dyková, jejich dceru Marii Kostkovou z Kostky, která v knižní předloze příběh vypráví, ztvárnila mladá herečka Yvona Stolařová.

A dobře se Vejdělkovi podařilo obsadit i služebnictvo: rázovité figurky si tu vystřihla Vejdělkova dvorní herečka Eliška Balzerová, sekunduje jí Martin Pechlát nebo Pavel Liška, v dalších rolích se objeví Petr Nárožný, Dana Syslová, Táňa Pauhofová nebo Zdeněk Piškula.

A aby toho nebylo málo, na place při natáčení překvapil Jiřího Vejdělka letos v únoru sníh v množství větším než malém. To Poslední aristokratku v kombinaci s motivem nazdobeného vánočního stromečku na nádvoří předurčilo k tomu, stát se nejen hitem předvánočních kin, ale pravděpodobně i každoročním evergreenem vánočních televizních schémat. Koproducentem Poslední aristokratky je ostatně veřejnoprávní Česká televize. 

Tatiana Dyková ve filmu Poslední aristokratka. Foto: Falcon

Vejdělek zkrátka kinohity umí. Mnohé z Vejdělkových snímků, vesměs právě zábavných komedií, totiž dodnes patří k vůbec nejúspěšnějším filmům v historii novodobé české kinematografie. Vedle milionové návštěvnosti jeho úspěch potvrzují i opakované reprízy v televizním prime timu a všeobecná popularita.

Stačí jmenovat ty nejznámější – vieweghovskou adaptaci Účastníci zájezdu s Evou Holubovou, Annou Polívkovou, Pavlem Liškou a Bohumilem Kleplem, která v roce 2006 přilákala do kin téměř 800 tisíc lidí, Muže v naději s Bolkem Polívkou a Jiřím Macháčkem (v roce 2011 je vidělo 853 tisíc lidí) či Ženy v pokušení v hlavní roli s Eliškou Balzerovou. Poslední jmenovaný film přilákal v roce 2010 do kin dokonce přes 1,2 milionu diváků. Teď na tenhle úspěch může navázat i Poslední aristokratka.