Že si občas postesknete po nějakých dobrých zprávách? Tak dneska tomu tak nebude. Zaprvé, dnes je Mezinárodní den štěstí. A zadruhé? Podle World Happiness Report to vypadá, že na tom v Česku nejsme zdaleka tak špatně, jak by se na první pohled podle každodenních zpráv mohlo zdát.

Nutno ale dodat, že na vrcholu žebříčku taky nejsme. Již čtvrtý rok po sobě první pozici kraluje Finsko, na druhém místě skončil Island, následovaný Dánskem, Švýcarskem a Nizozemskem.

Jak se vůbec takové štěstí měří? Metodika mezinárodního průzkumu je založená na datech z ankety, na kterou odpoví statisíce dotázaných. Tento rok byl ale i v tomto ohledu velmi výjimečný. Vzhledem k tomu, že vědci nemohli v řadě zemí vést osobní rozhovory, zaměřili se na blahobyt – finanční, osobní, ale i například dostupnost zdravotní péče – během pandemie.

Absolutním skokanem roku se tak stala Čína. Z příčky 94 se vyšvihla na devatenáctku. „Paradoxně za to mohou jasná a přísná opatření vlády, která dokázala zajistit omezení šíření viru. Lidé tudíž nežijí v takové nejistotě a i to je jeden z důvodů ke štěstí,“ hodnotí momentální život v Asii profesor Shun Wang z univerzity v Jižní Koreji.

Vedle nejšťastnějších zemí na světě tu bohužel musejí být i ta méně šťastná místa. Letos se na samém spodku žebříku umístily země jako Afghánistán, Zimbabwe, Tanzanie a Jordánsko.

20 nejšťastnějších zemí světa

1. Finsko

2. Island

3. Dánsko

4. Švýcarsko

5. Holandsko

6. Švédsko

7. Německo

8. Norsko

9. Nový Zéland

10. Rakousko

11. Izrael

12. Austrálie

13. Irsko

14. Spojené státy

15. Kanada

16. Česká republika

17. Belgie

18. Spojené království

19. Čína

20. Francie