Víc než deset let už neplatí, že značku Porsche nesou jen luxusní auta. Od vzniku školy průmyslového designu Porsche Design v německém Ludwigsburgu a rakouském městě Zell am See se s různými produkty, na kterých se Porsche podílí, roztrhl pytel. V Praze a Brně vozí cestující tramvaje s designem Porsche. Mezi kuchaři-fajnšmekry jsou pojmem nože Porsche. Ale je toho ještě víc.

Jedním z klientů studia v Rakousku je i výrobce pian Alpha Piano – a posledním produktem jejich spolupráce je vskutku futuristické mPiano, nedávno oceněné v Red Dot Design Awards.

Vlastně se nejedná o úplně klasické piano, ale spíš o chytré klávesy, které pomocí připojeného iPadu a aplikací od výrobce proměníte v jakýkoli klávesový hudební nástroj: od luxusního fortepiana Steinway, přes varhany Casavant Opus až po osmdesátkový „synťák“ od Yamahy nebo klidně i něco, co ještě nebylo vynalezeno – fantazii se meze nekladou.

mpiano_1

A když píšeme proměníte, nemáme tím na mysli proměnu ve stylu běžných kláves, kdy se jen změní barva tónu, který jednotlivá tlačítka vyluzují. mPiano na to jde jinak. Vlastně ani žádný zvuk přímo nevytváří, jen posílá noty ve standardním formátu MIDI do libovolného jiného zařízení, které už si s převodem na zvuk poradí.

Podstata mPiana (mystické „m“ v názvu podle výrobce odkazuje na mechatroniku) je v tom, že dokáže v aplikaci na iPadu spojené přes wi-fi dynamicky měnit to, jak se každá z 88 kláves bude fyzicky chovat při stisknutí – ať už jde o individuální vícehlasou tlakovou citlivost (aftertouch sensitivity), rychlostní citlivost (velocity sensitivity) nebo citlivost přemístění (displacement sensitivity).

Kombinace originální myšlenky spojené s futuristickým vzhledem zaujala i Lady Gaga, která už si jeden kousek objednala pro své příští turné.

mpiano_2

Programování mPiana probíhá přes aplikaci na iPadu.

Samotný přístroj si pamatuje až čtyři různé konfigurace, takže během zlomku sekundy z něj uděláte zcela nový hudební nástroj, aniž byste museli mít stále po ruce iPad. Jelikož je mPiano digitální, není potřeba je složitě ladit jako klasický klavír.

Společnost Alpha Piano založil před lety Rakušan Mario Aiwasian, jenž původně pracoval pro tradičního výrobce klavírů Bösendorfer známého například díky slavnému pianu Imperial Grand s 97 klávesami.

mpiano_3

Prototyp mPiana v akci. Zdroj fotografie: Gizmag

Přestože se první klavír Alpha Piana – na jehož vývoji Aiwasian spolupracoval s jazzmanem Chickem Coreou a opět studiem Porsche Design – dostal na trh až v roce 2014, stihla si firma získat v komunitě profesionálních hudebníků skvělou pověst. Používá jej například Lenny Kravitz nebo Vídeňská státní opera. Klavír Alpha Piano se na svém evropském turné chystal použít i nedávno zesnulý Prince.