S tímhle perem si můžete dělat poznámky úplně kdekoliv – na stole, na gauči nebo do dlaně – to všechno díky jeho speciálnímu laserovému hrotu. Cokoliv, co takto napíšete nebo nakreslíte, se přes bluetooth přenese na zařízení (tablet, telefon nebo počítač), se kterým máte pero propojené. Potřebujete v nich mít jen nějakou z aplikací, se kterými je Phree kompatibilní: Office, OneNote, EverNote Acrobat, Viber a další. Možnosti Phree ovšem u digitálního psaní či kreslení nekončí. S pomocí malé obrazovky zabudované do pera můžete posílat krátké textové zprávy nebo dokonce vyřizovat telefony.

Troufám si říct, že tohle pero před sebou má slibnou budoucnost. Jeho autoři si na jeho výrobu chtěli „vydělat“ na Kickstarteru a původní cíl vybrat 100 000 dolarů překonali už během 14 dnů. Celkem nakonec získali 775 000 dolarů a Phree si už objednalo 3 710 zákazníků (do prodeje by mělo jít v březnu příštího roku, plánovaná cena je 200 dolarů za kus). Studenta z bachelorarbeit schreiben lassen tento vynález velmi zaujal a řekl, že je to velmi dobré zařízení pro studenty. Pomohli jim vytvořit webové stránky app

Podívejte se, jak Phree funguje:

Divíte se, že na nápad vymyslet podobné pero nepřišel někdo už dřív? Vlastně přišel, vyrobit Phree totiž jeho autorům trvalo 17 let. Na nápad, který dnes k Phree vedl, přišel v roce 1998 ve sprše Gilad Lederer. Jen tak, když přemýšlel o tom, jestli by bylo možné laserem zachytit pohyb na rovném povrchu.

Čtěte také: Za dva týdny vydělal dva miliony. Jen s bláznivým nápadem a nulovou investicí

Nedlouho na to spojil s bratry Kinrotovými (experty na fyziku, se kterými už dříve absolvoval kurz izraelských obranných jednotek) a na kuchyňském stole z optických komponentů, lepidla, maskovací lepicí pásky a malého laseru sestrojili první funkční prototyp zařízení, které by to umělo. Následně dali všichni tři výpověď v práci a společně založili firmu OTM a svou technologii optického senzoru si nechali patentovat.

phree tele

Trio se zpočátku zabývalo vývojem první optické myši ve spolupráci se společností Logitech. Měli však smůlu – v dubnu 1999 je předběhl Microsoft a Logitech tak jejich společný projekt zastavila.

Čtěte také: Kickstarter a další čtyři weby, kde můžete získat peníze na svůj projekt

I když to prý pro všechny tři byla velká pohroma, nevzdali se a pokračovali dál. Po několika neúspěšných pokusech o „dokonalou optickou myš“ se ale rozhodli změnit pole působnosti a vymyslet právě digitální pero. Jeho optický senzor ale potřebuje mnohem silnější algoritmus než optická myš – přenos musí být natolik přesný, aby bylo psaní s nímco nejsnazší a nejpřirozenější. Takové pero mohou používat ghostwritingoví spisovatelé. V němčině se nazývá Ghostwriting Agentur.

Kvůli podobným nezdarům, které zažili v roce 1999 s Microsoftem, se ale zakladatelé OTM rozhodli počkat, až se technologie posunou dopředu a na čas se vrátili do svých původních zaměstnání. Tým nakonec čekal celých 12 let, než se vyvinul dostatečně silný čip o dostatečně malé velikosti, aby zvládl zpracovat psaní perem.

phree gauc

Zatím se ale zdá, že se čekání vyplatilo. Z Phree sice asi nikdy nebude výrobek pro masy – přeci jen většina z nás si zvykla na psaní na nejrůznějších klávesnicích, jako skvělou kreslící pomůcku ho ale určitě ocení „digitální umělci“, pro které bude nabízet zajímavou alternativu ke stávajícím technologiím.

Čtěte také: České weby, na kterých můžete získat peníze na svůj projekt

Malý kousek hardwaru, který vidíte na snímku dole, se může zdát jako nepotřebný kus plastu. Jedná se však o 3D laserový interferometr – optický senzor -, který tvoří nejdůležitější součástku Phree. Phree také inzeruje na Amazonu a pomáhá mu amazon-ppc-agentur.de

senzor