skip to main content
Daily Cover

Tohle je pro tebe, dědo! Za velkou story cyklistické superstar stojí firma z Tábora

V jedné z nich tak mohl Van der Poel připomenout dědečka, leč v úvodní etapě se mu žlutý dres získat nepodařilo. Na tu druhou si oblékl již tradiční barvu týmu Alpecin-Fenix, taktéž „Made in Kalas“, a po ní už se skutečně převlékal do žlutého! Pohádka dostala šťastný konec a všem bylo jasné, co v cíli vyjadřuje vítězův prst namířený k nebi.

„To víte, že jsme tenhle mega úspěch ve firmě slavili,“ usmívá se Josef Filip, který v současnosti firmu Kalas vede společně s Jakubem Věncekem. Druhý jmenovaný ostatně kráčí stejně jako Van der Poel ve stopách dědečka, jímž je Čestmír Kalaš.

Spojení s jedním z největších es světové cyklistiky je pro společnost Kalas pochopitelně bingem. „Vyčíslit efekt spolupráce sice prakticky nejde, ale samozřejmě díky tomu máme výborné reference. Pomáhá nám to dostat se k dalším partnerům a je to stvrzení, že produkujeme naprosto špičkové výrobky,“ říká Josef Filip.

„Navíc zcela totožné oblečení, se kterým jel Mathieu Tour, si u nás může koupit úplně každý zákazník,“ dodává jeden z aktuálních vládců firmy, která měla za minulý rok obrat 251 milionů korun a patří do žebříčku rodinných firem sestavovaným magazínem Forbes.

Zatímco nedávné vytvoření nové kombinézy a její doprava na místo určení byla svého druhu jednorázovou časovkou, získání hvězdného závodníka z Nizozemska se naopak podobalo pojetí celé Tour. Tedy víceetapovému závodu, při němž je důležitá permanentní kvalita a vytrvalost.

„Cílili jsme se značkou Kalas do Beneluxu, protože jsme věděli, že je tam obrovský cyklistický trh,“ líčí František Raboň, sám bývalý profesionální cyklista, mimo jiné pětinásobný účastník Giro di Italia.

Reklama

„Dostali jsme se k týmu Alpecin, který se původně tvářil celkem skromně. Měl dámský cyklistický tým a působil především v cyklokrosu. Postupnými krůčky však rostl a dá se říct, že my rostli s ním. Nejdřív to nevypadalo, že se v něm klube superstar, ale my na tenhle tým vsadili a výsledkem je dnešní fantazie,“ říká Raboň.

My na tenhle tým vsadili a výsledkem je dnešní fantazie.

A přidává příhodu z osobního setkání s hvězdou: „Někomu Mathieu může připadat arogantní, k čemuž by mohlo svádět i to, že když jsme s ním předloni seděli a on začínal se silničními závody, uvažoval nahlas, co by tak asi mohl vyhrát. Přepis jeho myšlenek mohl znít arogantně, přitom on jen skromně a při vědomí vlastních schopností vážil plány. A z osmi závodů, které jel, jich tenkrát vyhrál šest…“

Krátce po zisku žlutého dresu nicméně Van der Poel z probíhající Tour de France odstoupil, protože se rozhodl koncentrovat na olympiádu, kde bude startovat mezi bikery. I v tomto závodě bude mít fanoušky v Táboře, byť nepojede v dresu tamější firmy – oblečení na olympijské hry je v režii olympijských výborů jednotlivých států.

„Naše dresy ale budou na hrách v Tokiu vidět, oblékáme totiž český cyklistický tým, také to je pro nás velká a prestižní věc,“ upozorňuje Josef Filip.

Případný český úspěch v dresu z husitského města by byl rozhodně stylový. Další pohádka se možná už rýsuje.

Předchozí stránka