Vessel je změť zalomených schodišť, která vlastně nikam neústí. Vessel je stavba, která připomíná obří pozlacený úl postavený na „hlavu“. Vessel je taky nová dominanta spodního Manhattanu, byť je s výškou 50 metrů na desetině velikosti momentálně nejvyššího newyorského mrakodrapu One World Trade Center. 

Vessel vystavěl architekt Thomas Heatherwick, který se nerad nazývá architektem a kterého jsme v letošním vydání magazínu Forbes Life označili za nejžádanějšího architekta současnosti. Nebyli jsme daleko od pravdy. Heatherwickovo studio za tenhle masterpiece právě dostalo cenu za nejlepší unikátní architektonický projekt, která se udělovala na celosvětové přehlídce World Architecture Festival.

Forbes Life 2019
Vydání Forbesu Forbes Life 2019

Heatherwick vklínil věž, v níž se hezky zrcadlí řeka Hudson i okolní stavby, do prostranství Hudson Yards mezi mrakodrapy a populární nákupní halu. Na místo odhadem sotva o velikosti piazzetty Národního divadla, kde už vlastně ani nemuselo nic stát. 

Právě tím je tak originální. „Přijde mi fascinující pracovat s vnitřnostmi, ne s tváří či kůží města,“ řekl nám v říjnovém rozhovoru. 

Stejná mise ho ostatně čeká v brzké budoucnosti v Praze. Heatherwickovo studio přijalo zakázku na vystavění nového projektu Savarin mezi pražskými ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Středobodem jeho projektu má být historická jízdárna, která se na místě zachovala.

Celý objekt se ale bude skládat ze čtyř na sebe navazujících, vzájemně propojených a přitom samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Velkou část budou tvořit nákupní pasáže a restaurace.

Obvody staveb by měly být lemovány podobnými schody a „úhly“, jaké na člověka koukají z newyorského Vesselu. 

Vypadá to tedy, že Praze se po letech dostane kus uznávané moderní architektury.