skip to main content

Tohle jsou nejnavštěvovanější místa Česka. Projděte si je kraj po kraji

Čísla nelžou. A to ani ta, které popisují, kam Češi v naší krásné zemi vyrážejí nejraději. Můžete se na ně leda podívat s povytaženým obočím a otázkou, proč byste se měli vydat někam, kde na vás čekají takové davy. Ale pravda je zkrátka taková, že nejvíc lidí jezdí obvykle tam, kde je to nejhezčí, nejsnáze dostupné, prostě nejlepší…

Data o nejnavštěvovanějších místech Česka za rok 2021 přinesl CzechTourism a spolu s nimi i několik překvapení. Například, že na první příčce není, jak bývalo zvykem, Pražský hrad.

„Vysvětlení je prosté: zahraničních turistů bylo v roce 2021 kvůli covidu-19 výrazně míň a logicky se propadl i zájem o Hrad. V dané době se naopak radikálně zvýšil a stále si drží vysokou pozici zájem cestovatelů o přírodu, zejména české hory,“ vysvětluje Jan Herget, šéf CzechTourismu.

Letošní léto by sice podle něj sice mělo přilákat více návštěvníků z ciziny, ale nebude to úplně jako za starých časů. „Chybět zřejmě stále ještě budou turisté z Asie a Ruska, kteří tvořili téměř pětinu hostů. Cestovní ruch tak dle všeho i nadále potáhnou obyvatelé České republiky,“ očekává Herget.

A tím se dostáváme k místům, do kterých loni zavítalo nejvíce návštěvníků. Ukazují, že Češi milují svoje zoologické zahrady napříč celou zemí, v Top 10 jich je rovnou šest a vítězí v devíti ze čtrnácti krajů.

To je bezesporu důsledek odlivu zahraničních turistů, neboť podobně jako je tomu s Pražským hradem, na „stupních vítězů“ v jednotlivých krajích najednou nenajdete Karlštejn, Lednici či zámek v Hluboké…

Kdo je tedy nahradil?

Hlavní město Praha

Lanová dráha na Petřín: To je jízda! Zatleskejte lokalitě, která ve druhém pandemickém roce jako jediná přilákala přes milion návštěvníků, konkrétně jich bylo 1 015 500. A není se čemu divit, pořád je to působivá dominanta Prahy s historií táhnoucí se od roku 1891 a Petřín stále nabízí jedinečné možnosti na piknik, procházku či únik z města – a přitom máte na dohled ty nejkrásnější části metropole.

Další v pořadí: Zoo hlavního města Prahy (963 tisíc návštěvníků), Pražský hrad (444 tisíc návštěvníků)

Středočeský kraj

AquaPalace Praha, Čestlice: Koupat se za pandemie? Jedinou vodou, která tekla, byly často slzy z očí kvůli všem lockdownům a omezením, teď ale projekt miliardáře a člena našeho žebříčku nejbohatších Čechů Pavla Sehnala prožívá velký revival. Loni do Čestlic zavítalo 618 tisíc lidí, což z nich činilo pátou nejnavštěvovanější atrakci země. A pokud se ptáte, kde je Karlštejn, tak ten se v tomhle kraji nachází se 104 tisíci lidmi až na v pořadí sedmém místě.

Další pořadí: Park Mirakulum (282 500 návštěvníků ), Zámek a arboretum Průhonice (132 600 návštěvníků )

Jihočeský kraj

Zoo Hluboká: Tady začínáte chápat, jak moc Češi milují zoologické zahrady. Do této jich dorazilo 269 600, což je téměř dvojnásobek návštěvníků hlubockého zámku (136 900). Jde o jedno z mnoha dědictví rodu Schwarzenbergů v kraji, zoo totiž vznikla na popud Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky a byla otevřena 1. května 1939, v krušných časech, kdy už velká válka klepala na dveře. Dějinné útrapy ustála – a daří se jí dodnes.

Další pořadí: Stezka korunami stromů Lipno (224 700), Hrad a zámek Český Krumlov (147 600)

Plzeňský kraj

Zoo Plzeň: jistě, co jiného také? Na západě Čech se jezdí ve velkém právě sem. A když říkáme ve velkém, tak to myslíme vážně. Roční návštěvnost 476 900 lidí znamená triumf i nad Pražským hradem… Láká sem fauna z Madagaskaru i Filipín, expozice nejjedovatějších hadů světa, komentovaná krmení či ukázky sokolnictví. Pro srovnání, plzeňskou vyhlídkovou věž katedrály svatého Bartoloměje loni navštívilo jen lehce přes padesát tisíc lidí.

Další pořadí: DinoPark Plzeň (213 500 návštěvníků), Zoo Plasy (93 400 návštěvníků)

Karlovarský kraj

Miniaturpark Boheminium: v Mariánských Lázních toho lze podniknout spoustu, co se ale týká návštěvnosti, tato atrakce vládne s číslem 129 500 celému kraji. Na šesti hektarech se tu můžete podívat na pětasedmdesát detailních modelů včetně Karlštejna, Ještědu, zámku Červená Lhota, letohrádku Hvězda, zámku v Českém Krumlově a dalších.

Další pořadí: Hrad Loket (116 100 návštěvníků), Národní přírodní rezervace Soos Skalná (75 400 návštěvníků)

Ústecký kraj

Podkrušnohorský zoopark Chomutov: zde se projevuje past toho, když se jednotlivé atrakce počítají důsledně odděleně, neboť v nejlepší desítce kraje je hned sedm míst z Českého Švýcarska, které by v součtu jasně převýšilo 210 100 návštěvníků v Chomutově. To ale neznamená, že by nestál za váš čas, na 112 hektarech kombinujících zoopark, skanzen a safari ho lze strávit dost.

Další pořadí: Soutěsky Kamenice, České Švýcarsko (200 tisíc návštěvníků), Edmundova soutěska, České Švýcarsko (191 900)

Reklama

Liberecký kraj

Zoo Liberec: ze zookoutku vytvořeného ornitologickými nadšenci na konci 19. století se stala jistota, která nezklame a kterou loni vidělo 334 tisíc lidí. Krajské město obsadilo kompletní „stupně vítězů“ a to má ještě na páté pozici aquapark Babylon.

Další pořadí: iQlandia science center Liberec (250 tisíc návštěvníků), DinoPark Liberec (102 600 návštěvníků)

Královéhradecký kraj

Safari Park Dvůr Králové: Afrika v srdci Evropy. Jasné, výstižné a také pravdivé heslo, zvlášť v letním parnu, navíc si ho lze zpestřit třeba i o ochutnávku afrických jídel. I přes covidové restrikce si „mezikontinentální“ výlet stihlo loni užít 543 700 lidí, což byl šestý nejvyšší počet v Česku vůbec.

Další pořadí: Adršpašské skály (230 tisíc návštěvníků), Lanová dráha Sněžka (202 300 návštěvníků)

Pardubický kraj

Stezka v oblacích: Dolní Morava prostě jede. Co jede, je naprosto k nezastavení, neboť do loňských čísel logicky ještě nespadá nově otevřený nejdelší visutý most na světě – aktuálně jedna z top atrakcí Česka. I Stezka v oblacích každopádně přilákala 170 tisíc lidí.

Další pořadí: Mamutí horská dráha Dolní Morava (120 tisíc návštěvníků), Dětské zážitkové parky Dolní Morava (70 tisíc návštěvníků)

Kraj Vysočina

Zoo Jihlava: kraj básníků, v němž je ohromně mámivé se jen tak toulat, má naprosto dominantní vítěznou atrakci. Do jihlavské zoologické zahrady, která láká třeba i na podvečerní prohlídky pro rodiny s dětmi, přišlo 342 500 lidí, což je víc, než činí součet zbylých devíti následujících lokalit.

Další pořadí: Šikland, Zvole nad Pernštejnem (55 800 návštěvníků), Vodní ráj Jihlava (55 800 návštěvníků)

Jihomoravský kraj

Aqualand Moravia: kam se hrabe nejen Macocha, ale i Lednice, do Pasohlávek zavítalo 386 400 návštěvníků. Dvacet minut autem od Brna se nachází jeden z nejmodernějších aquaparků u nás, mimo jiné s výhledem na Pálavu, takže je zde záhodno nemít hlavu jen pod hladinou.

Další pořadí: Svatý Kopeček – Křížová, Mikulov (278 700 návštěvníků), Zoo Brno (266 600 návštěvníků)

Olomoucký kraj

Zoo Olomouc: další oblíbená a podařená zoologická zahrada, u níž název malinko klame, protože se nachází na Svatém Kopečku, tedy ne přímo v krajském městě. Ambice má vysoké, stejně jako jsou vysoký i počet zdejších druhů zvířat, kterých návštěvníci mohou vidět na 350. Navíc zahrada investuje do dalšího zkrášlení safari. Loni sem přijelo 409 200 lidí, čímž tato zoo uzavírá desítku nejnavštěvovanějších míst země.

Další pořadí: Sbírkové skleníky, botanická zahrada a rozárium Olomouc (160 200 návštěvníků), Termály Velké Losiny (145 400 návštěvníků)

Moravskoslezský kraj

Dolní Vítkovice, Ostrava: pokud přemýšlíte nad tím, co se v naší vlasti opravdu povedlo, je tohle rozhodně dobrý příklad. Myslí si to i 620 300 lidí, kteří přijeli obdivovat místo, v němž se historie potkává se současností i budoucností zároveň. Samozřejmě pod dohledem Bolt Tower, pojmenované po jamajském králi sprinterů, který tak rád jezdil na místní Zlatou tretru.

Další pořadí: Zoo Ostrava (462 100 návštěvníků), Landek Park Ostrava (195 200 návštěvníků)

Zlínský kraj

Zoo Lešná: je stylové zakončit dalším místem určeným k obdivování fauny – a tečka je to více než důstojná. Mimořádně povedená zoo ve vesnici těsně za Zlínem je třetím nejnavštěvovanějším místem celého Česka, druhý (a snad poslední) pandemický rok uzavřela s úctyhodnou cifrou 623 900 návštěvníků.

Další pořadí: Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm (276 400 návštěvníků), Bazilika Velehrad (194 400 návštěvníků)