Před týdnem jsme dali dohromady galerii lidí a institucí, kterým jsme chtěli aspoň symbolicky poděkovat za to, že i v téhle zlé době kolem sebe šíří dobro a pomáhají bližním.

A pak jsme vás poprosili, abyste nám taky poslali trochu dobra a podělili se s námi o příběhy obyčejného hrdinství kolem vás. O všechny ty superhrdiny v přestrojení, kteří poslední dny svoje životy převrátili naruby, aby pomáhali bližním a dělali Česko v karanténě snesitelnější.

Tady jsou. Vaši #koronaheroes.

Vietnamská komunita ze Sapy ve spolupráci s Armádou spásy rozdávala roušky lidem bez domova.

Studentka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Lenka Nováková je jednou z hlavních koordinátorek webu Okoronaviru.cz, který se snaží za pomoci týmu vědeckých pracovníků šířit osvětu kolem koronavirové pandemie.

Čtyři desítky restaurací se zapojily do výzvy Nekašleme na vás, kterou inicioval šéfkuchař Zdeněk Střížka. Mezi policisty, zdravotníky a hasiče jen za minulý pátek rozdaly přes 1200 obědů a večeří po celém Česku.

Na platformě Psychoterapie.cz pomáhají dobrovolníci zdarma ve sféře psychického zdraví. Olga Kunertová je jednou z nich.

Díky Pomocsousedům.cz funguje doručování nákupů sousedům v domě. „Vyzkoušeli jsme a funguje to! Zítra doručujeme druhý nákup naší starší sousedce, která nás kontaktovala na základě vylepeného papíru ve výtahu,“ píše Tomáš Střída.

Díky zaměstnancům obchodů si všichni můžeme nakoupit jídlo, mýdlo i toaleťák, kdykoli potřebujeme. Každý den jsou za kasou, dezinfikují košíky, mnozí šili roušky pro sebe i kolegy. Veřejně za to svým zaměstnancům vyjádřila uznání třeba Billa.

Seniory složitým obdobím pomáhají provádět zaměstnanci sociálních služeb. Jsou v první linii, s těmi nejzranitelnějšími přicházejí do kontaktu každý den.

„Obdivuji všechny zdravotníky a dobrovolníky, kteří v době krize pomáhají. Pro mě jsou dalším ostrůvkem pozitivní energie ostravská divadla, která se rozhodla, že nebudou sedět na zadku, i když by mohla,“ píše Kristýna z Ostravy.

„Národní divadlo moravskoslezské ve svých divadelních dílnách šije roušky pro nemocnice a další organizace a Divadlo Mír nás každý večer baví svým on-line přenosem divadelních her a improshow Tři Tygři.“

„Kultura je důležitá pro to, abychom se v karanténě úplně nezbláznili. Proto to jsou moji #koronaheroes.“

Vínograf a jeho neziskovka Senovážné žije začaly vařit a dovážet jídlo zdravotníkům, kteří jsou izolovaní na nemocničních odděleních a nemají ani přístup do tamních kantýn.

Čeští filharmonici se v boji s pandemií rozhodli pomoci tím, co jim jde nejlépe – krásnou hudbou. Před prázdným Rudolfinem odehráli benefiční koncert, díky kterému poputuje do pěti českých nemocnic více než šest milionů korun.

Iniciativa Pomáhámesi2020.cz vozí v Brně obědy zdarma seniorům.

Do šití roušek se dala i Eva Nemčková, která stojí za startupem Needo s pomůckami pro handicapované, a její dcera Kristina z našeho výběru 30 pod 30.

Studentka 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Johana Gallová pomáhá na infekční klinice na lůžkovém oddělení na Bulovce, kde nyní leží samí COVID-19 pozitivní pacienti.

Hasiči neúnavně rozvážejí potřebný zdravotnický materiál po celé zemi.

Firma Manemo, která se běžně věnuje šití obleků a košil na míru, změnila repertoár a začala šít roušky. Prvních 1500 rozdali a teď kromě prodeje dál podporují potřebná místa rouškami.

S bezpečným návratem Čechů ze zahraničí od začátku krize pomáhají čeští diplomaté po celém světě.

Peter Haninec daroval do brněnských nemocnic tři kávovary a 50 kilo kávy, čímž minulý týden položil základy projektu Děkujemežepomáháte.cz. Jde o transparentní veřejnou sbírku podporující hrdiny v první linii občerstvením, vitamíny a energií.

„Pracuji ve spediční firmě Gebrüder Weiss. Jsem kancelářská krysa, takže mám to štěstí, že můžu pracovat z domova, za což také patří velký dík firmě, která nenutí matky dětí, aby si nárokovaly ošetřovné. Ale mí kolegové dispečeři a skladníci fungují naprosto stoprocentně na svých místech. Zajišťují, aby se zboží v pořádku dostalo od odesílatele k zákazníkovi,“ píše Lucie Vítková. „Pracují na směny, ve dne, v noci. Vzhledem k tomu, že jsou v denním kontaktu s řidiči z celé Evropy, jsou skutečně v první linii. Moc bych jim chtěla poděkovat!“

Přemek Forejt sice musel svoji olomouckou restauraci Entrée kvůli nařízení vlády zavřít pro veřejnost, po dopolednech ale se svým týmem vaří pro lékaře, hasiče a policisty.

„Můj hrdina je poslední dny můj šéf,“ píše Jakub Šumanský. „Lukáš Kořínek z Follow Bubble sice nezachraňuje lékaře ani nerozváží roušky nebo jídlo, ale drží nad vodou 50 lidí ve své agentuře. Na celofiremním callu nám všem oznámil, že se sice budeme muset všichni uskrovnit, ale rozhodně nebude propouštět. Do toho ještě jeho máma míchá dezinfekci do kanclu a jednu holku uvolnil, aby celé firmě ušila roušky…“