Dlouholetí kamarádi, spolubydlící a také obchodní partneři. Třiadvacetiletí Jiří Diblík a o rok starší Ondřej Kopecký spolu podnikají už od dvanácti let. Nejprve na živnostenský list rodičů, aby ale mohli byznys rozjet naplno, nechal se Jiří v šestnácti letech jako teprve druhý Čech zplnoletnit.

Na gymnáziu se oba věnovali robotice a před rokem naprogramovali světově úspěšnou aplikaci na podporu duševního zdraví. O jejich úspěchu jsme psali už na konci června, kdy se k loňské investici od skupiny Miton, která na počáteční rozvoj aplikace přispěla pěti miliony korun, přidala i investiční skupina Reflex Capital miliardáře Ondřeje Fryce.

Kam se ale za půl roku ambiciózní projekt posunul? „Během letošního podzimu jsme zaznamenali masivní organický růst ve východní Evropě a Asii – Rusko, Ukrajina a Kazachstán. Aplikaci si tam jen v říjnu stáhlo na sto tisíc lidí,“ říká Jiří Diblík.

I když s aplikací cílí na celý svět, teď se nejvíce soustřeďují na Spojené státy. „Je tam velká kupní síla právě v oblasti B2C předplatných. Lidé jsou tam na systém měsíčních nebo ročních plateb za službu zvyklí.“ Právě v těchto dnech sbírají zkušenosti v akcelerátoru v San Franciscu a potkávají se s možnými dalšími investory.  

„Vše je ale ovlivněno covidem. Hodně věcí se přesunulo do onlinu, ale i tak se snažíme poznávat investory a experty na healthtech a potenciální B2B partnery. USA a především New York jsou pro nás momentálně stěžejní,“ doplňují byznysmeni.   

Za deset let společného podnikání už mají role v tandemu rozdělené jasně – Jiří pracuje na kreativních věcech, řeší byznys s investory a vymýšlí strategii. Ondřej hlídá finance, pečuje o celý tým a jedná o partnerstvích. Za hlavní benefit práce ve dvojici považují hlavně fakt, že mají oba stejný cíl a mohou se na cestě k němu vzájemně podporovat.

Jedním z cílů byla i novinka, se kterou přicházejí na trh právě teď v prosinci. Jde o  NFT sérii, která jako první na světě kombinuje reálné využití nezaměnitelných tokenů s osvětou o mentálním zdraví. „Řada blockchainů má již velké využití po celém světě, ale u NFT tomu tak doposud moc nebylo. Většinou se jedná o digitální obrázky, které zatím nepřinášejí žádný reálný užitek nebo ho často jen slibují. A právě tohle chceme změnit,“ popisuje Jiří Diblík.

Nová série VOS Pets, kterou tvoří 9999 unikátních 3D mazlíčků, má za úkol upozornit na problematiku spojenou s duševním zdravím hlavně mladší generaci. „Mazlíčky jsme zvolili, protože právě oni v reálném světě často snižují stres, depresi, pocit samoty či úzkosti,“ vysvětluje Ondřej Kopecký.

Pro majitele VOS Pets má kromě unikátních 3D děl platforma připravenou řadu výhod. Mezi ty hlavní patří celoživotní premium přístup do aplikace VOS se všemi jejími intervenčními metodami, jako je například neomezený chat s psychologickými poradci, řízený deník nebo analýza nálady. Dále budou držitelé NFT zváni na exkluzivní VOS.health eventy a dostanou přednostní přístup ke všem budoucím produktům. 

NFT umožňuje také ovlivňovat budoucí vývoj VOS.health či komunikovat s týmem na privátním kanálu platformy Discord. Startup zároveň část prostředků z mintingu (proces, při kterém NFT vznikají) daruje na charitativní a edukativní iniciativy.