skip to main content
Investice

Tokeny, hejbejte se! Proč jsou na vzestupu dynamické NFT

5 minut čtení

I když jsme uprostřed léta, trh s nezaměnitelnými tokeny se ponořil do zimního spánku. Zobchodovaný objem se jen od května propadl o šedesát sedm procent a počet transakcí o jedenadvacet procent.

Období zlaté horečky, kdy každý zkoušel zopakovat úspěch obrázkových sérií jako Bored Ape, je u konce. Venture kapitál ale fenoménu stále věří a nově se nadchnul pro takzvaná dynamická NFT.

Non-fungible tokeny vznikly proto, aby se dalo jednoznačně identifikovat vlastnictví nějakého digitálního předmětu. Na rozdíl od ostatních kryptoaktiv se vyznačují cíleně omezenou zaměnitelností. Zatímco Bitcoin dal vzniknout kryptoměnám, NFT jako mladší třída blockchainových aktiv prakticky umožnila vytvořit jedinečný digitální otisk pro všechno ostatní.

Samozřejmě to má svá omezení. NFT token je vlastně jen unikátní digitální reference – nejde o dílo samotné. To je také nejčastější argument kritiků tohoto fenoménu. V digitálním světě můžete pořád vytvářet miliony dalších kopií tokenizovaných předmětů.

Rozdíl je hlavně v tom, že u konkrétního originálního díla, tedy u tokenizovaného obrazu, sběratelských kartiček nebo třeba předmětů ze hry a různých práv, dokážeme jednoznačně identifikovat skutečného vlastníka.

Reklama

Většina NFT, které si v posledním roce a půl prorazily cestu do médií, byly statické obrázky – ať již generované, nebo autorské – svázané s konkrétním nezaměnitelným tokenem. Zlatá horečka víc nevyžadovala.

Nezaměnitelné tokeny toho však dovedou předvést podstatně více. Pozoruhodná je zejména třída zmíněných dynamických NFT. Ty se v čase proměňují nebo mutují na základě měnících se dat, přicházejících k nim zvnějšku.

NFT tak může reagovat například na změnu počasí, výsledky voleb nebo sportovního utkání, ale také interakci s dalšími NFT nebo klidně to, jak se zrovna vyspíte. Stačí ho provázat s chytrým kontraktem, který zapisuje takové informace do místa určeného pro ukládání NFT metadat.

Metadaty disponuje každý nezaměnitelný token a slouží primárně pro ukládání technických informací. Každá znuděná opice ze série Bored Ape Yacht Club v nich například nese číslo daného obrázku, informaci o barvě pozadí a další popisná data. U běžných statických NFT se tato data již dále nemění, u těch dynamických je tomu pochopitelně jinak.