Původně jsem chtěl psát o filmech Toma Cruise, které byly natočeny v posledních 30 letech a byly to propadáky. Po krátké rešerši jsem došel k fascinujícímu závěru: Tom Cruise v podstatě od roku 1986, kdy se stal filmovou hvězdou díky snímku Top Gun, nenatočil žádný film, který by se dal považovat za katastrofu. Samozřejmě, některé filmy vydělaly méně, než se doufalo. Některé byly trochu zklamáním. Ale kromě jedné výjimky, která se udála ještě předtím, než se Tom Cruise stal filmovou ikonou díky Top Gunu, se nestalo, že by některý z jeho filmů byl opravdovou tragédií.

Byl jsem překvapen stejně jako vy, ale pojďte se přesvědčit sami a uvidíte, zda jsou moje tvrzení oprávněná. Jen pro pořádek, budeme se bavit o kariéře Toma Cruise od roku 1983, kdy natočil Riskantní podnik, do loňska, kdy hrál ve snímku Na hraně zítřka. I díky tomu je Cruise 6. nejlépe vydělávajícím hercem loňského roku, kdy si přišel na 40 milionů dolarů. Tady je rekapitulace jeho úspěšné kariéry.

Romantická komedie Riskantní podnik s Rebeccou de Mornay z Cruise udělala vycházející filmovou hvězdu. Film si tehdy vysloužil mnoho pozitivních ohlasů a vydělal 63 milionů dolarů, přičemž rozpočet na tento snímek činil pouze desetinu. A ano, další dva projekty utrpěly finanční ztrátu. Neznám přesný rozpočet středoškolského fotbalového dramatu Správná hra (1983), ale tuším, že ve studiu 20th Century Fox doufali ve větší zisky než 17,2 milionu dolarů. O tři roky později následoval film Legenda od Ridleyho Scotta. To byl opravdu nejhorší filmový debakl, který Cruise potkal. Tento dobrodružný film stál v roce 1985 24 milionů dolarů. Nevím, kolik snímek vydělal v zámoří, ale 15 milionů dolarů, jež vydělal ve Státech, bylo hodně málo.

topgun

Tom Cruise jako Pete „Maverick“ Mitchell ve snímku Top Gun. Producenti nedávno potvrdili, že připravují scénář ke dvojce.

Naštěstí pro Cruise následoval film Tonyho Scotta Top Gun. Jestli Riskantní podnik udělal z Toma vycházející hvězdičku, po Top Gunu se z něj stala všemi žádaná filmová star. Od té doby byl Cruise na vrcholu a hrál v jednom úspěšném filmu za druhým.

Některé ze snímků byly velmi zdařilé (Rain Man nebo Narozen 4. července), některé méně (Koktejl, Bouřlivé dny, Barva peněz), ale všechny byly relativně úspěšné. Snímek Rain Man v režii Barryho Levinsona, který získal Oscara, vydělal téměř tolik, co film Top Gun (356 vs. 354 mil. dolarů).

Jediným neúspěchem Toma Cruise v tomto filmu bylo, že Oscara vyhrál Dustin Hoffman, který ve filmu hrál jeho autistického bratra, a ne on (přestože jeho role byla těžší).

Až do roku 1992 se neobjevil žádný film, který by se dal považovat za neúspěch. Pak přišel snímek Navždy a daleko od Rona Howarda. Navzdory průměrným kritikám a drbům z novin o nedávném sňatku mezi Cruisem a Nicole Kidman dokázal snímek vydělat 138 milionů dolarů. Rozpočet byl 60 milionů. Nejsou to žádná ohromná čísla, ale tak jako tak, film vydělal dvakrát víc, než kolik stál.

Čtěte také: Žebříček 25 nejlépe placených herců světa 

Do roku 2005 se Cruise neustále držel na vrcholu. Do tohoto období patří Pár správných chlapů (243 milionů dolarů na tržbách oproti 40milionovému rozpočtu), Firma (270 milionů), Interview s upírem (223/60 milionů), Mission: Impossible (457/80 milionů), Jerry Maguire (273/50 milionů), Eyes Wide Shut (162/65 milionů), Magnolia (48/37 milionů), Mission: Impossible II (546/125 milionů), Vanilkové nebe (203/68 milionů), Minority report (358/102 milionů), Poslední samuraj (456/150 milionů), Collateral (217/65 milionů) nebo Válka světů (591/132 milionů). V tomto výčtu jste si mohli všimnout pár zásadních věcí, ve kterých se filmy shodují.

eyeswideshut

Erotický thriller Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut patří k těm méně úspěšným snímkům v Cruisově kariéře. I tak vydělal slušné peníze.

Zaprvé, deset z těchto snímků je ohodnoceno písmenem R, což znamená, že se jedná o filmy pro dospělé. Zadruhé, jediné dva filmy, které podstatně nedosáhly výdělku dvojnásobně vyššího, než byl rozpočet, jsou Eyes Wide Shut a Magnolia. Zatřetí, Cruisova sláva přišla v době, kdy 60 milionů dolarů byl poměrně velký rozpočet, tudíž zisk 200 milionů znamenal ohromný úspěch.

Cruisův první film, který vydělal 100 milionů nad rozpočet, byl Mission: Impossible 2 (2000). Film Stevena Spielberga Válka světů měl vysoké zisky všude po světě. A Poslední samuraj se stále řadí mezi nejvíce výdělečné „erkem“ ohodnocené filmy vůbec.

V roce 2006 přišlo menší zklamání, když film Mission: Impossible 3, u kterého se očekával veliký úspěch, vydělal pouze 393 milionů ku 160milionovému rozpočtu. Ano, tržby převýšily rozpočet téměř 2,5krát, ale v komparaci s jeho předchůdci to byl neúspěch. Nicméně pokud porovnáme tržby versus náklady, rozhodně se nemůžeme bavit o katastrofě.

Poté následovala série méně finančně náročných filmů ve srovnání s předchozími nákladnými kousky. Například film Roberta Redforda Hrdinové a zbabělci byl od dob Top Gunu snad nejméně nákladným snímkem, ve kterém Cruise účinkoval. A tržby činily 63 milionů oproti 35 milionům vynaloženým na rozpočet. Žádný hit, ale také žádný propadák.

valkasvetu

Spolupráce Spielberg + Cruise ve Válce světů zaznamenala úspěch.

Dále následoval film od Bryana Singera Valkýra, kde Cruise hrál rozčarovaného nacistu snažícího se zabít Hitlera. To je další snímek, který je často označován jako neúspěšný, i přesto, že spousta názorů (včetně mého) bylo pozitivních a výdělek činil 200 milionů (rozpočet činil 75 milionů).

Snímek Zatím spolu, zatím živi strhnul lavinu kritik a je považován za hodně nepovedený. Ale opět, i když to nebyl zrovna megahit, rozhodně se za vydělaných 261 milionů nemusí stydět. Následoval film Brada Birda Mission Impossible: Ghost Protocol. A myslím, že si všichni pamatují, jak tohle proběhlo. Zkráceně: nadšené kritiky, 12,4 milionu vydělal pouze v IMAX, doma 209 milionů a v celém světě 694 milionů, což byl nejúspěšnější film, ve kterém Cruise hrál.

Následoval muzikál Rock of Ages, který by se určitě řadil mezi Cruisovy propadáky, kdyby v něm ovšem nehrál pouze vedlejší roli. Jedná se o jeden z nejhorších filmů, který na sebe ani nevydělal. Tržby činily pouze 59 milionů ku 75milionovému rozpočtu a ohlasy na film byly velmi kritické. Cruise v roli heavymetalového rockera z 80. let byl taky částečně zodpovědný za změny ve scénáři (například se nechtěl vyspat s hlavní představitelkou, aby neničil ideály mladých dívek, což znamenalo, že druhá půlka děje ztratila romantickou pointu), takže částečná vina ležela i na něm.

rockofages

Tom Cruise jako rocker? To nevyšlo.

Dalším nedoceněným snímkem se stal v roce 2012 Jack Reacher. Tento thriller od Christophera McQuarrieho vydělal 218 milionů. Producenti sestavili rozpočet ve výši 60 milionů. Žádný megahit, ale stačilo to na natočení pokračování. Cruise a McQuarrie spolu při natáčení těchto dvou filmů vycházeli velmi dobře. Poté následoval další nedoceněný film Oblivion. Jednalo se o sci-fi, ve kterém se spojovalo více druhů žánrů, a v IMAX tento film vypadal naprosto úžasně. Každopádně v roce 2013 vykazoval zisk 286 milionů ku 120milionovému rozpočtu.

O nepřetržitém řetězci povedených filmů Toma Cruise v letech 1983–2005 není pochyb. Posledních deset let nabídlo hrst plnou hitů a také pár zklamání, byť jen velmi málo takových (kromě Rock of Ages), která by byla na tak mizerné úrovni jako propadák Toma Cruise před 30 lety. Takže ať se stane cokoliv, myslím, že bychom si měli přestat myslet, že Tom Cruise musí dokazovat svůj status filmové hvězdy. Sice už to není, co to bývávalo v letech 1992–2005, ale je stále stabilním koněm ve filmovém průmyslu, na kterého se nikdo nemusí bát vsadit.

Autor: Scott Mendelson