Itálie, Francie, Česko, Švýcarsko nebo třeba Rakousko. Možností, kam zajet na lyže, je několik, které středisko je ale to nejlepší, když chcete na prkno, učit se lyžovat nebo naopak zkoušet nové sjezdové výzvy?

Abychom vám ušetřili čas (který využijete třeba pro každoroční přípravu a servis lyžařského vybavení), připravili jsme pro vás jedinečný lyžařský speciál, ve kterém si můžete vybrat zimní dovolenou přesně podle svých představ.

Tady je malá ochutnávka:

Když se chcete dobře najíst: Alta Badia 

oblast: Jižní Tyrolsko, Itálie

Resort uprostřed Dolomit je vyhlášený nejen svými sjezdovkami, ale také šesti michelinskými hvězdami ve dvou tisících metrech, a to konkrétně na 15 čtverečních kilometrech.

Zajděte si například do hotelu Rosa Alpina a místní restaurace St. Hubertus, která má jako jedna z mála italských podniků tři michelinské hvězdy. U šéfkuchaře Norberta Niederkoflera si objednejte jeho ikonické jídlo Byl jednou jeden pstruh nebo noky z červené řepy s křenem.

A pokud holdujete větším gastronomickým akcím, spojte svůj lyžařský výlet s každoročním gourmet festivalem Wine Skisafari, na kterém se nejsevernější italské vinice každý rok chlubí těmi nejlepšími kousky odrůd Lagrein, Pinot blanc, Sauvignon nebo Gewürztraminer.

Když máte rádi výzvy: Chamonix

oblast: Horní Savojsko, Francie

Pokud jste sportovci a milovníci adrenalinu, rozhodně si nenechte ujít lyžařskou oblast Brévent-Flégère a Grands Montets ve francouzském Chamonix.

Střediska v Brévent-Flégère nabízejí nejhezčí výhledy na Mont Blanc, freestylové trasy a velký snowpark. Ten má i Grand Montets, který se ale navíc pyšní nejspíš největším převýšením na světě (dva tisíce metrů) a trvale postavenými slalomy.

Pokud ale nechcete obětovat rodinu ve prospěch adrenalinu, zvolte středisko Les Houches. To uspokojí všechny, a navíc má černé sjezdovky, na kterých se jezdí i Světový pohár.

Pokud jezdíte na prkně: Val Gardena

oblast: Jižní Tyrolsko, Itálie

I když si lyžařský ráj v srdci Dolomit užijete stejně na dvou i na jednom prkně, speciálně pro snowboardisty tady mají dva obrovské snowparky.

Resort Piz Sella nabízí tři velké rampy, boardercross a sněžný tunel, ve kterých si to užijete, ať už jste začátečník, pokročilý, nebo na snowboardu jezdíte s celou rodinou.  V rámci programu Val Gardena Super Freestyle poté můžete každou středu a sobotu trénovat se snowboardovými profíky nové skoky a triky, na které se ale nezapomeňte registrovat v místních lyžařských školách.

Když už víte, co a jak: Zermatt

oblast: Walliské Alpy, Švýcarsko

Pokud už máte něco za sebou, Zermatt je ve vaší lyžařské kariéře povinná zastávka, konkrétně sjezd z Klein Matterhornu. Ten má výšku 3883 metrů, dlouhý je 17 kilometrů a má těžko uvěřitelné převýšení 2300 metrů.

I když má pověst uhlazeného střediska, odkud fandové divokých a neupravených svahů utíkají třeba do blízkého Verbieru, má co nabídnout i freeriderům a skialpinistům.

Jen pozor na to, že se do Zermattu nedostanete autem. Místní se totiž před 50 lety rozhodli, že budou myslet ekologicky, a budete muset, stejně jako všechny zásoby jídla a zboží, vlakem.

Když jedete s dětmi: Lipno

oblast: Šumava, Česká republika

Pokud se vám nechce příliš cestovat s dětmi, vyzkoušejte u nás například skiareál Lipno, který je se svými širokými a mírnými sjezdovkami pro rodiny tím pravým. Pokud si své ratolesti netroufáte učit lyžovat sami, mají tady pro ně dvě dětská výuková hřiště s pohyblivými pásy a pro lyžařskou školu speciálně vyhrazenou sjezdovku. A až si na lyže zvyknou, můžete si společně užít celkem 12 sjezdovek, snowpark nebo měřenou slalomovou trať.

Čtěte také: Bez dětí! V těchto butikových hotelech si opravdu odpočinete

A když děti (nebo vás) lyžování omrzí, vyrazte bruslit nebo na výšlap. Rozjeďte to na zamrzlém lipenském jezeru, na tzv. Lipenské magistrále, která je se svými 11 kilometry nejdelší upravovanou bruslařskou dráhou na světě. A pokud vám ještě zbudou síly, vyšlápněte si na Stezku korunami stromů, která se nachází na vrcholu lyžařského střediska.

Pokud jste nepolíbený lyžař: Cortina d’Ampezzo

oblast: Belluno, Itálie

Ano, legendární Cortina nabízí 120 kilometrů sjezdovek, 35 lanovek a vleků sahajících až pod vrcholy třítisícovek a také nejčernější ze všech černých sjezdovek v oblasti Dolomity Superski.

Tohle místo je ale pro vás tím pravým i v případě, pokud se teprve učíte lyžovat nebo jen toužíte po poklidném sjezdu. Novým trendem je tady totiž tzv. pomalé lyžování, kterému jsou zasvěcené některé sjezdovky v oblasti Faloria.

Pokud nechcete jen svištět dolů, můžete se kochat a odpočívat na několika lavičkách a relaxačních zastávkách, jak jinak než v duchu italského La Dolce Vita.