Léto, čas dovolených a s nimi spojených častých zásnub pomalu končí. Po úvodním okouzlení z toho, že s vámi vaše drahá polovička chce opravdu strávit zbytek života, přichází lehké vystřízlivění a nervozita. Začíná totiž zařizování vašeho velkého dne. A vzhledem ke každoroční silné poptávce je už nyní nejvhodnější doba si rezervovat místo pro vaši pohádkovou svatbu.

Čtěte také: Kam na burgera? 5+1 tipů na vyhlášené podniky v Česku 

V Česku máme přes dva tisíce zámků, hradů a tvrzí, na kterých se ročně odehrají tisíce svateb. Připravili jsme pro vás přehled těch nejžádanějších svatebních míst, do kterých jsme zařadili i zrekonstruované statky a luxusní hotely. Jak se vám líbí?

Chateau Mcely

Luxusní zámek manželů Cusumano otevřel své brány před necelými 11 lety a od té doby patří mezi nejvyhledávanější svatební lokace. Každý rok jich tu uspořádají kolem 30, přičemž nejpopulárnější jsou ty v letních měsících, které si musíte zarezervovat až rok dopředu. Mcely mají ale své kouzlo v jakémkoliv ročním období.

Pro zachování maximálního soukromí si můžete pronajmout celou pětihvězdičkovou rezidenci včetně pětihektarového parku s jezírkem a bylinkovými lázněmi na jeden den (23 pokojů, hostina v zámeckých sálech pro 100 osob). V ceně je kompletní servis svatebních příprav včetně výzdoby zámeckých prostorů a svatebního menu.

Zikmundov

Máte rádi klid, hluboké lesy a nekonečné pastviny? Pak se vám bude líbit v Zikmundově, na stylovém statku ze 17. století u Uherského Hradiště, který opravil před pěti lety právník Adam Havlíček. Původně plánoval, že si pořídí dům v Toskánsku, nakonec se ale rozhodl pro rekonstrukci rodinného stavení, které za 20 milionů korun proměnil v místo, kde se historie potkává s moderním minimalistickým designem.

V penzionu, pojmenovaném po někdejším majiteli statku Zikmundu Berchtoldovi, se může ubytovat až 18 svatebčanů, a to v pokojích s poetickými názvy jako třeba Pod pecí nebo Vzduchoplavecký. V případě, že byste chtěli pozvat větší počet hostů, Zikmundov vám zajistí dopravu do penzionů a hotelů v okolí tak, aby se hosté dostali včas na obřad a v noci zase zpět.

A romantika na vás čeká i ve venkovních prostorách, protože šampaňské vám bude určitě nejvíce chutnat v dřevěných kádích s horkou vodou. Navíc vám tu místní šéfkuchař naservíruje netradiční slavnostní menu pod širým nebem. Ale pospěšte si. Na konci září by měly být už všechny termíny na rok 2018 rezervované. Celý penzion si na jednu noc zarezervujete za 40 tisíc korun (v ceně je snídaně pro všechny ubytované hosty).

Chateau Havel

Jedno z nejpopulárnějších svatebních míst, alespoň u Pražáků. Své ano si tu můžete říct třeba v historické kapli ze 13. století nebo v jarních a letních měsících v zámecké zahradě.

Sníte o svatbě, která bude završena svatebním menu o několika chodech, nebo dáte spíš přednost rautu a grilování na zámecké terase? Kulinářský mistr Ondřej Slanina vám přichystá cokoliv, na co si vzpomenete. A o ostatní svatební záležitosti se postará svatební koordinátor, který vám pomůže s přípravou a realizací svatebního dne.

Svatebčané si navíc mohou vychutnat nějakou z wellness procedur z nabídky hotelu a novomanželé završí svůj velký den romantickou nocí v apartmá Tower Suite umístěném v zámecké věži.

V ceně 50 tisíc korun na jeden den v období od května do září jsou kromě ubytování a wellness pro novomažele zahrnuty tyto služby: pronájem venkovních prostor a stanu, kde se uskuteční hostina a večerní party, salonek pro nevěstu s občerstvením, vypouštění svatebních holubů, přípitek k obřadu a další.

Statek Ondříkovice

Že jsou pro vás zámecké prostory příliš hogo fogo? Zajeďte se podívat na Statek Ondříkovice v Českém ráji, určitě se vám tu bude líbit. Tady to totiž nejvíc sluší nevěstám, které si přejí uspořádat svatbu ve vintage stylu. Starožitnosti, cihlové zdi, dřevěná stodola, ovocné stromy, růžové keře, květy ze zahrádky a z okolní louky. To vše tu budete mít.

Na statku ubytujete až 50 hostů a k dispozici budete mít i svatební apartmán, který se dá využít ke stylingu nevěsty. Svůj slib si tu budete moct říct třeba u rybníka, kde je umístěna zastřešená zahradní pergola s kapacitou 60 osob. A jestli přeci jen zatoužíte po princeznovských místech, pak můžete k obřadu využít hrad Frýdštejn, zámek Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn nebo Hrubou Skálu.

Za svatbu v Ondříkovicích včetně ubytování hostů na celý víkend zaplatíte kolem 100 tisíc korun. Pro sezonu 2018 jsou připraveny i služby floristky, vizážistky, kadeřnice a manikérky, dále taky zajištění obřadu, pomoc s plánováním svatebního dne a kompletní catering na míru, o který se postará restaurace Kovárna ve Frýdštejně.

Hotel Augustine

Jestli chcete mít co nejpohodlnější svatbu, zkuste si sjednat schůzku v pražském luxusním hotelu Augustine, který je přímo napojený na kapli kostela sv. Tomáše. Díky možnosti přímého vstupu do tohoto barokního kostela je Augustin ideálním místem pro svatbu všech velikostí.

Pokud chcete civilní obřad, můžete si ho zařídit v klidném prostředí hotelové zahrady, kterou vám floristka ozdobí květinami podle vašich představ. Svatební oblouky, koberce z okvětních lístků a květinové korunky nesmí samozřejmě chybět.

Romantická zahrada se slunečními hodinami ze 13. století, vodopádem s fontánkou a originálními kubistickými lavičkami je ideálním místem i koktejlovou recepci. Svatbám v zahradě to sluší taky v zimě, kdy celý areál zakryjí sněhové vločky. Cena na vyžádání.

Hotel Mandarin Oriental

Dalším oblíbeným místem je pražský hotel Mandarin Oriental na Malé Straně, jenž stojí v místě bývalého kláštera ze 14. století. Svůj slib si tu můžete říct třeba v klášterní zahradě, v křížové chodbě Monastery Lounge, v sálu Grand Ballroom nebo v renesanční kapli.

Díky lázním se budete moct zrelaxovat na některé z hotelových spa procedur a chuťové pohárky zase uspokojíte místní asijskou kuchyní v restauraci Spices, která je dílem šéfkuchaře Zdeňka Křížka.

Svatba pro 20 osob bez ubytování hostů se pohybuje kolem 100 tisíc korun. V ceně je pronájem svatebního sálu, tříchodová večeře, nápojový balíček, večerní občerstvení, ubytování pro novomanžele na jednu noc v luxusním apartmá, služby svatebního manažera a spa procedura pro novomanžele.

Čtěte také: Kam za exotikou v Praze? Tohle je 10 vyhlášených asijských podniků

Zámek Nelahozeves

Toto je ideální volba pro romantickou svatbu v osobitém stylu. Svatební obřady se v průběhu celého roku konají v Rytířském sále zdobeném stropními štukovými reliéfy a freskami ze 16. století.

Svatební hostina v Zámecké restauraci nebo v historických saloncích prvního patra zámku oslní naprosto všechny: ať už klasickým menu se šunkovou rolkou, hovězím vývarem a svíčkovou nebo trošku netradičnějším s králičí terinkou, hříbkovou polévkou a anglickou telecí svíčkovou. Zajímavou alternativou je i vegetariánské menu s bůvolí mozzarellou, hráškovým krémem a cannelloni s ricottou a chřestem. 

Skvělou tečkou za dokonalou svatbou v nádherném prostředí je pak degustace a nahlédnutí do historie lobkowiczkých vín, která patří k těm nejlepším v Česku. Cena na vyžádání. 

Zámek Kačina

Máte v plánu přichystat si svatbu sami bez pomoci svatební agentury? Zámek Kačina z počátku 19. století je skvělou a neokoukanou volbou. Tato nádherná empírová stavba je jako stvořená pro uspořádání svatebního obřadu, ať už v Zámecké kapli, Tanečním sále, Chotkovské knihovně či romantickém prostředí zámeckého parku.

Po svatbě si mohou svatebčané prohlédnout Chotkovskou knihovnu s více než 40 tisíci svazky naučné i krásné literatury z 16. až 19. století  opravdový zážitek, a to nejen pro milovníky knih! Na tomto odkazu najdete více informací o cenách za pronájem prostorů.

Zámek Dobříš

Řekněte si „Ano“ na zámku, který si pro tuto příležitost vybírá řada známých osobností z kulturní a sportovní sféry. Zajímavostí je to, že veškeré finanční výnosy z pronájmu sálů a příjmů ze svateb jsou plně využity na opravy, provoz a zlepšení technického stavu kulturní památky.

Mimo klasických obřadů vám tu mohou zajistit svatbu na klíč s kompletním servisem, tedy se zajištěním prostorů pro obřad a hostinu, cateringem a květinovou výzdobou. Ke službám patří taky ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu Zámku Dobříš s celkovou kapacitou 22 lůžek včetně romantického svatebního apartmá. Cena na vyžádání.

Farma Michael

Farma Michael v Nedvězí nedaleko Prahy pořádá svatby pod širým nebem už přes 15 let, a pokud si nejvíce ceníte atmosféru a krásné prostředí, toto místo je přesně pro vás. Areál farmy je plný stromů, květeny a zvířat, což ocení i svatební fotografové. Právě díky geniu loci, jejímu architektonickému ztvárnění, stravě z místních chovů získala farma ocenění nejhezčí farma z EU pro rok 2015 od asociace farem.

Obřad si tu můžete naplánovat třeba v zahradě, na přilehlých loukách, golfovém hřišti nebo v případě deště v sálu Orbis Pictus, kde se často konají svatební hostiny.

Ale stylově vypadá slavnostní pohoštění taky v šenku či ve venkovní hodovně s grilem, kde si můžete ugrilovat kvalitní jehněčí, krkovičku nebo bio hovězí ze skotského plemene Aberdeen Angus, které se tu pase na přilehlých loukách. A když budete u toho ochutnávání, vyzkoušejte taky šunku z místní udírny, slaninu nebo škvarky, jejichž vůně se tu line už od samého rána.

Svatba pro 100 lidí včetně pronájmu farmy na celý víkend, ubytování, welcome drinku, slavnostního tříchodového oběda, večerního rautu s grilováním a královskou snídaní vás vyjde na 415 tisíc korun.

Foto: Chateau Mcely – Petr Pelucha a Matěj Třasák, Zikmundov – Jan Martinec, Statek Ondříkovice – Martin Šlechta, Nelahozeves – Matěj Třasák, zámek Kačina – Martin Faltejsek, Mandarin Oriental – Štěpán Vrzala 

Na textu se podílela Sandra Kisić