Raketový růst má v Česku tento startup za sebou, teď je čas zaútočit na zahraničí. A k tomu je potřeba nový, více mezinárodní název, který bude lépe odrážet i jeho zaměření.
Řeč je o tři roky starém projektu Topíte.cz, který digitalizuje řemeslo topenářství a dnes také fotovoltaiky – i proto čerstvě rebranduje na Woltair.
„Rebranding přišel jako přirozené završení dlouhodobého procesu, kterým Topíte.cz procházelo,” vysvětluje zakladatel a CEO Daniel Helcl. Ten od investorů včetně fondů Kaya (ex-Enern), Inven Capital, Presto Ventures nebo naposledy varšavského fondu Movens Capital vybral už přes sto milionů korun.
Právě do Polska budou v září směřovat i první kroky Woltairu za hranice České republiky. „Koncem loňského roku jsme se začali ještě více přiklánět k využívání sluneční energie, konkrétně k unikátní kombinaci tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren,“ upřesňuje Helcl.
Česká firma prošla za necelé tři roky existence překotným vývojem – v tom pozitivním slova smyslu. V roce 2018 ji založili coby Topíte.cz dva zaběhnutí topenáři Karel Náprstek a Jiří Švéda spolu se zmíněným Helclem.
Za tu dobu se z Woltairu stala největší topenářská firma v Česku se specializací na instalace a servis tepelných zdrojů, klimatizací a rekuperací. Firma díky digitálním technologiím umožňuje objednávat topenářské služby stejně snadno jako nákup s rozvozem domů nebo odvoz na letiště.
Zákazníkům zároveň pomáhá se servisem kolem získávání dotací na vytápění. Český startup jen letos do května uzavřel smlouvy za 150 milionů korun, což je více než dvojnásobek oproti stejnému období minulého roku.
„Stejně jako loni cílíme na 400- až 500procentní růst. Věříme, že koncem roku pokoříme hranici 300 milionů korun,” vypočítává Helcl, jehož tým aktuálně čítá devadesát lidí.
Firma od ledna 2021 nabízí také fotovoltaiku, když se spojila s týmem firmy Rewix Elektro, která se na tuto oblast specializuje. I proto firmu jako další zahraniční trh zajímá Rakousko, které je v rámci Evropy obecně považováno za mekku udržitelných energií.
„Pro lidstvo je důležité, aby bydlení do budoucna produkovalo co nejméně oxidu uhličitého. Toho je možné dosáhnout právě kombinací fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla, které při svém propojení nabízejí čistý zdroj energie pro vytápění i spotřebu elektrické energie,“ konstatuje Helcl.
„Chtěli bychom se stát jedničkou v tzv. dekarbonizaci budov po celé Evropě,“ vytyčuje smělé cíle. Woltair se netají tím, že by chtěl získat a jako první v České republice nabídnout třetí generaci Tesla tašek, tedy fotovoltaické střešní krytiny. Firma také ve své pražské centrále založila školicí centrum, sloužící i jako největší showroom tepelných čerpadel všech nabízených značek.