skip to main content
Startupy

Přiložili pod kotlem. Český topenářský startup vyrostl šestinásobně, chce být největší v regionu

Digitalizace zažívá v tomto roce boom ve všech segmentech ekonomiky a jinak tomu není ani u tak tradičního odvětví, jako je topenářství. Dokazují to aktuální data startupu Topíte.cz, který vznikl před třemi lety a propojuje topenářství s digitálními technologiemi.

Až letos ale zažil něco, z čeho se jeho zakladatelům, topenářům Karlu Náprstkovi, Jiřímu Švédovi a Danielu Helclovi, doslova protočily panenky. Firmě totiž v prvním pololetí vzrostl obrat meziročně o 612 procent.

„Loni jsme v prvním pololetí uzavřeli smlouvy za necelých 5 milionů korun, letos jsme ve stejném období měli uzavřené smlouvy v hodnotě 28,7 milionu,“ vypočítává zakladatel služby a šéf společnosti Daniel Helcl. Firma letos v létě překonala hodnotu 500 uskutečněných montáží a chystá se k další technologické i teritoriální expanzi. 

Zakladatelé Topíte.cz (zleva) Jiří Švéda, Daniel Helcl a Karel Náprstek

„Naším cílem je letos uzavřít smlouvy v celkové hodnotě tří milionů eur (v přepočtu zhruba 79,5 milionu korun, pozn. red.),“ dodává Helcl a už plánuje, že do čtyř let se chce stát lídrem ve svém oboru na středoevropském trhu.

„Nedávno jsme na vzorku 163 českých registrovaných firem a živnostníků napříč republikou testovali, jak dostupné jsou u nás služby topenářů. Jen 15 procent oslovených uvedlo, že mají o zakázku zájem či kapacitu na její provedení. A to nemluvím o úrovni komunikace, která byla v mnoha případech nepřehledná a zcela nedostačující,“ vysvětloval Helcl pro Forbes na konci minulého roku, proč se se svými kolegy vrhl do oboru v podstatě po hlavě. 

Reklama

Sázka na digitální technologie, které usnadňují komunikaci mezi řemeslníky a zrychlují a zprůhledňují proces objednání instalatéra tepelných čerpadel, kotlů nebo i klimatizací (na to vše se  Topíte.cz dnes zaměřuje), tak trojici zakladatelů zatím vychází. „Potvrzuje se, že digitalizace si plně podmaňuje už i tradiční odvětví, a jsme rádi, že můžeme být průkopníky.“

Topíte.cz se navíc otevře i dalším řemeslníkům mimo samotnou firmu cestou takzvaného marketplacu – do konce roku chce svou webovou aplikaci zpřístupnit živnostníkům odkudkoli. Stane se tak první celostátní topenářskou platformou, která bude sdružovat služby ověřených dodavatelů z celé republiky. 

Firma už zaujala i investory, když loni získala 20 milionů korun od fondů Presto Ventures a Enern Ruby. „Díky tomu jsme měli možnost vybudovat skvělý sales tým, zároveň jsme díky technologiím zásadně zlepšili cestu zákazníka – online kalkulačku, servisní aplikace, možnost objednání termínu návštěvy experta, konzultace přes WhatsApp…,“ vypočítává Helcl důvody letošního růstu a dodává, že za úspěchem stojí i rostoucí poptávka po tepelných čerpadlech, která se ročně zvedá o pětinu.

Firma do letošního léta řešila všechny objednávky a instalace centrálně z Prahy, před pár měsíci ale rozšířila svůj moravský tým a posílila i interní tým, který dnes čítá na 50 členů.

Letošní rok se tedy pro Topíte.cz nese ve znamení stabilizace na českém trhu, firma už ale pokukuje po zahraničí, v rámci čehož se nyní v dalším investičním kole rozbíhá za investory, kteří by jí s expanzí a s ní spojeným růstem opět pomohli. 

„Máme v plánu stát se do roku 2024 lídrem v regionu CEE. Jako první expanzi plánujeme Polsko v roce 2021 a budeme se rozhlížet po dalších trzích,“ uzavírá Helcl.