Do našeho seznamu nejbohatších lidí planety se letos probojovalo 259 nováčků. Celkový počet dolarových miliardářů se tak zastavil na rekordním čísle 2208.

Se 42,2 miliardy dolarů je nejbohatším nováčkem dědic, respektive dědička. Vnučka zakladatele společnosti L’oréal François Bettencourt Meyers své jmění zdědila po matce Liliane, která zemřela v září loňského roku.

Další novou ženou v žebříčku je Lynsi Snyder. Ta v květnu zdědila finální část podílu v retězci rychlého občerstvení In-N-Out, který je na západním pobřeží USA absolutním hitem. Od roku 2010 Snyder ve firmě působí jako prezidentka a pod jejím vedením se otevřela již stovka nových poboček. Forbes její majetek vyčíslil na 1,2 miliardy dolarů.


Zobrazit celý žebříček »

Nenechte se však dědičkami zmást – tři čtvrtiny nováčků se pyšní štítkem „self-made“ a celkem pochází z 35 různých zemí světa. Nejvíce nových miliardářů vzešlo tak nějak podle očekávání z Číny (89), kterou následují Spojené státy (45), Indie (18) a Německo (13).

Z hlediska zdroje majetku stále dominuje výrobní průmysl. Za ním najdeme technologie a finanční a investiční byznys. Poprvé v historii pak udělali do žebříčku zářez podnikatelé z oblasti kryptoměn.

Desítku nejzajímavějších nováčků si prohlédněte níže.

Pavel Durov (1,7 miliardy dolarů)

Kdyby Rusko mělo Silicon Valley, Durov by byl jeho králem. Třiatřicetiletý technologický podnikatel stojí za sociální sítí VKontakte, což je ruská obdoba Facebooku. Založil také komunikační platformu Telegram, která je známá pro vysokou míru zabezpečení a skrze kterou například Íránci svolávali protivládní protesty.

Sandor Csanyi (1,1 miliardy dolarů)

Csanyi je prvním Maďarem, který se kdy do žebříčku dostal. V roce 1992 byl maďarskou vládou jmenován, aby převzal kontrolu nad bankou OTP. V roli CEO pak zavedl řadu technologických změn a kompletně změnil procesy na posuzování risku půjček. Z OTP se pod jeho vedením stala prosperující společnost operující v dalších osmi zemích.

Bert Beveridge (2,5 miliardy dolarů)

Pětapadesátiletý Texasan zbohatl na tom, že začal vyrábět vlastní destilát. Jeho Tito vodka je jedním z nejrychleji rostoucích alkoholových brandů v USA (44 milionů prodaných lahví v roce 2016). Beveridge přitom začínal s 90 tisíci dolary, které si půjčil na 19 kreditních karet. American dream jako z filmu.

Chris Larsen (4,6 miliardy dolarů)

Larsen je nejbohatším mužem světa kryptoměn. Spoluzaložil Ripple s účelem zrychlit bankám mezinárodní platby pomocí blockchainu. Na konci roku 2016 odešel z pozice CEO, nicméně na fungování firmy se dále podílí jako výkonný předseda představenstva.

Tobi Lütke (1,2 miliardy dolarů)

Narodil se v Německu, emigroval do Kanady a programovat se naučil ve 12 letech. Lütke je zakladatelem e-commerce platformy Shopify, na které běží 600 tisíc internetových obchodů z celého světa. Od IPO v roce 2015 akcie firmy vzrostly o více než 300 procent, což z Lütkeho udělalo miliardáře.

Francis Holder (1,2 miliardy dolarů)

Holder je zakladatelem a šéfem Groupe Holder, pod niž spadá například řetězec pekáren Paul nebo síť makronkových „butiků“  Ladurée. K pekárenskému byznysu se poprvé dostal v 18 letech, když po náhlé smrti otce převzal vedení malé rodinné pekárny.

Michael O’Leary (1,1 miliardy dolarů)

Je jedním z těch CEO, kteří vedou firmy téměř čtvrt století. Ir O’Leary nastoupil do čela nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v roce 1994. Většinu svých akcií společnosti prodal a drží si pouze necelá čtyři procenta. Jeho první prací byla pozice účetního v KPMG.

Strive Masiyiwa (1,4 miliardy dolarů)

I Zimbabwe už má svého dolarového miliardáře. Masiyiwa zde v roce 1998 založil mobilní síť Econet Wireless Zimbabwe. Je také spoluvlastníkem společnosti Liquid Telecom, která poskytuje optické kabely a satelitní služby napříč Afrikou. Se svou ženou založil nadaci Higherlife, skrze niž pomáhá osiřelým a chudým dětem v několika afrických státech.

Niraj Shah a Steve Conine (1,6 miliardy dolarů každý)

Dvojice společně založila Wayfair, což je online prodejce (nejen) nábytku – typově něco jako Bonami v americkém kontextu. Shaha i Conineho do žebříčku dostal nárůst akcií, kterým se navzdory doporučením některých investorů směrem k shortování loni náramně dařilo. Wayfair není ziskovou firmou.