Mají v nohou 3480 kilometrů. A dnes míří závodníci na 106. Tour de France do cíle. Kdo si v Paříži dojede pro vítězství v nejslavnějším cyklistickém závodu světa, ještě není úplně jasné. Jisté je ale to, že skleněná čtyřkilová trofej pochází z Česka, z Lasvitu.

Trofej pro vítěze Tour (získávají ji držitelé všech čtyř dresů) se vyrábí v Lasvitu už osmým rokem, stejně jako v minulých ročnících ji navrhl designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu.

Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením. Letošní způsob brusu, tzv. „spitzstein“, patří k nejnáročnějším a zároveň tradičním brusům. Pravidelné čtverečky možná znáte ze starých skleniček u babiček.

Lasvit jako partner Českého olympijského výboru také dodává trofeje pro české olympioniky.

Na zimní olympiádu v Pchjongčchangu připravila jejich podobu designérka Monika Kořínková. Trofej nazvaná Spirit působí ledově, ostatně stejně jako korejské počasí. Naproti tomu trofej pro letní hry v Riu de Janeiru měla zářivě žlutý odstín a její podobu navrhla česká biatlonistka Gabriela Koukalová.

Trofeje od Lasvitu ale nedostávají jen sportovci. Letos firma z Nového Boru vyrobila sošku také pro britské prestižní hudební ceny BRIT Awards. Jejich autorem je architekt David Adjaye.