skip to main content
Breaking News

Toyota opět snižuje výrobu. Můžou za to koronavirové uzávěry v Šanghaji

Japonská společnost Toyota Motor, která je největším výrobcem aut na světě, už podruhé v tomto týdnu snížila plán výroby na červen. Firma dnes uvedla, že počítá s výrobou zhruba 800 tisíc automobilů, což je o padesát tisíc méně, než dosud čekala. K další úpravě ji tentokrát nutí koronavirové uzávěry v Šanghaji, kde je důležitý námořní přístav.

Toyota stále počítá s tím, že v nynějším finančním roce vyrobí v celém světě asi 9,7 milionu aut. Upozornila ale, že nemůže vyloučit další snížení odhadu. Finanční rok japonských firem končí zpravidla v březnu.

Automobilka se chystá od 6. června na týden snížit výrobu v některých továrnách v Japonsku. Výrobu omezí na šestnácti linkách v deseti závodech, celkově má Toyota 28 výrobních linek ve čtrnácti továrnách.

Reklama

Další snížení výroby v Toyotě je nejnovějším důkazem, jak protipandemické uzávěry v Číně zvyšují nejistotu mezi automobilkami a dalšími výrobními podniky, které už se potýkají s problémy kvůli nedostatku mikročipů. Toyota se přitom považuje za barometr stavu podnikového sektoru v Japonsku.

Toyota v úterý snížila plán výroby na červen o sto tisíc přibližně na 850 tisíc aut. Toto snížení zdůvodnila nedostatkem polovodičů. Dnešní oznámení znamená, že Toyota původní plán výroby na červen snížila celkem o 150 tisíc automobilů.

Toyota působí také v České republice, v Kolíně a okolí zaměstnává asi čtyři tisíce lidí. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.