skip to main content

Tradiční, nebo minimal? Betlémy, kterým to u vás bude slušet

K vánočním svátkům patří stejně jako ozdobený stromek, adventní věnec nebo kapr. Ti šťastnější krásný betlém podědili, jiní možná hledají něco méně dekorativního, co by zapadlo do jejich moderního interiéru. Tady jsou tipy na vintage jesličky se zástupem gratulantů i doporučení na betlémy, které si vystačí jen se třemi figurkami. 


Glassor Decorations

Cena: 2699 korun

Česká rodinná firma z Popovic u Jičína vyrábí vánoční ozdoby. Ve svých  dílnách ručně foukají, smáčejí a malují krásné baňky. Kromě půvabných ozdobiček prodávají také sezonní dekorace. Mezi nimi najdete i moderní betlém od německé značky Räder. Sedmnáct figurek z porcelánu stojí v akáciovém podstavci, který můžete dozdobit čtyřmi svíčkami. 


Vojtěch Kubašta

Cena: 269 korun

Jeden z nejmalebnějších betlémů na českém trhu je složený do papírové harmoniky. Roztáhněte ji a objeví se před vámi scenerie, kde Ježíška vítají nadšené děti a kolem pobíhají psi. Prostorové jesličky vytvořil legendární malíř Vojtěch Kubašta, který se scéně zrození věnoval od padesátých let. Před pěti lety nakladatelství Albatros vytvořilo reedici Kubaštových betlémů a ty se dnes prodávají v malém a velkém formátu.


Pikle

Cena: 499 korun

Jitka a Jana vyrábějí dřevěné hračky, a tak je jasné, že jejich betlém je hlavně velká zábava. Ježíšek leží ve žlutých jesličkách a každý král je vysoustružen z jiného dřeva. S šesticí dřevěných figurek můžete sehrát domácí divadlo. Jako inspirace vám poslouží přiložená brožura s vysvětlením, co se v Betlémě odehrálo. 


Designpropaganda

Cena: od 2214 korun

V dílně italské firmy Alessi vznikly ocelové jesličky Bark Crib. Skromná scéna zrození je dostupná v bílé, nerezové a zlaté barvě. Perforované zátiší chrání salaš s kůrovou střechou. K betlému si tak lze pořídit další doplňky se stejným motivem – misku, tác, vázu, french press nebo stolní lampu.

Reklama


Jiří Trnka

Cena: cca od 100 korun


Legendární výtvarník a autor loutkového filmu Betlém vánoční svátky miloval. Vlastní jesličky ale nikdy nevytvořil. Ty mu k jeho nedožitým stým narozeninám nadělila dcera Klára. Figurky z otcových vánočních pohlednic zasadila do vystřihovacího betlému. Kromě postaviček vystřihovánka obsahuje i koledy s notami a akordy.


Muck

Cena:  2350 korun

Nejminimalističtější betlém na trhu pochází ze studia Muck, které se specializuje na interiérový design. Tvůrci z jesliček odstranili vše nadbytečné a zůstala jen svatá rodina.

Jejich Josef, Marie a Ježíšek důmyslně zapadají do jednoduché salaše a stali se novým folklorem českých designových vánoc. Na betlém od Muck padly čtyři druhy dřeva a mosaz na malého spasitele, jehož porodní váha činí 0,2 kilogramu. 


Betlémářství Rýgr

Cena: 2970 korun

Petr Rýgr z Přibyslavi žije narozením Ježíška celoročně. Od roku 1988 totiž provozuje své betlémářství, kde ručně odlévá figurky z cínu. Jeho betlém čítá přes osmdesát figurek a každý rok přichází s dalšími. Letošními nováčky jsou děvečka s teletem, světlonoš a dívka se džbánem. Rýgrovy postavičky lze zasadit do prostorových kulis či jim vytvořit vlastní.


Tvořítko

Cena: od 69 korun

Betlém si můžete vyrobit i sami. Stačí vám perníkové těsto, pekáč, trouba a šikovná vykrajovátka ve tvaru svaté rodiny. Kdo nemá na práci se zdobícím sáčkem čas ani nervy, budiž zachráněn efektní variantou vykrajovátek s otiskem. Jen jich nezapomeňte napéct vícero, aby vám do Tří králů alespoň jedny jesličky vydržely.