Po několika dnech mlčení se spoluzakladatelé Robinhoodu ukázali, respektive na firemním blogu vydali prohlášení, reagující na sebevraždu Alexandra Kearnse.

Dvacetiletý student si sáhl na život poté, co na svém účtu v aplikaci uviděl záporný zůstatek ve výši 730 tisíc dolarů. Ve skutečnosti nešlo o reálný dluh, jako spíše o nepochopení obchodu s opcemi a problém uživatelského rozhraní.

Spoluzakladatelé Vladimir Tenev a Baiju Bhatt vyjádřili nad tragickým příběhem zármutek a zároveň uvedli, že se celý tým během minulého týdne soustředil na to, jak může uživatelskou zkušenost vylepšit, a to zejména na poli zdánlivě jednoduchých, nicméně reálně komplikovaných opčních obchodů.

„Opční obchodování je vysoce riskantní, tím spíš pro nezkušené tradery. Existují různé nástroje, jimiž lze ztráty limitovat, běžný uživatel o nich nicméně nemusí vědět,“ říká investorka Kateřina Zychová z Verdi Capital a Jan Hájek z fondu Top Stocks jí přitakává. „Je to velmi náročná disciplína, protože člověk musí kromě analýzy společnosti trefit i timing,“ dodává Hájek.

Robinhood podle zakladatelského tandemu zapracuje na třech hlavních bodech: složitější autorizační proces pro sofistikované opční obchody, více vzdělávacího obsahu a úprava rozhraní, a to zejména stran toho, jak se v aplikaci zobrazuje kupní síla, neboli buying power (peníze, které má obchodník k dispozici k nákupu), což je údaj, který se stal Kearnsovi osudným.

Kromě změn, jejichž implementace prý „zabere jistý čas“, Robinhood věnuje 250 tisíc dolarů nadaci, která se zabývá prevencí sebevražd.

K aplikaci umožňující bezpoplatkové obchodování akcií a dalších finančních instrumentů se jen za první čtvrtletí přidaly tři miliony nových uživatelů, z nichž mnozí přes ni uskutečnili svůj vůbec první obchod.

Osud Alexandra Kearnse vyvolal silnou diskusi, do jaké míry je gamafikace obchodování, jejímž synonymem se stal právě Robinhood, žádoucí. Kateřina Zychová připomíná, že „každý je za svůj risk assessment odpovědný sám“, s čímž lze souhlasit, nicméně větší edukace trhu je minimálně v současnou chvíli pro Robinhood absolutní (i reputační) nutností.