Táhne český tým na mistrovství světa v Číně, kde si to dnes Češi od půl jedenácté odpoledne rozdají v osmifinále s Brazílií, je jediným Čechem v nejprestižnější lize světa NBA a od letošní sezony je také nejlépe placeným českým sportovcem s hrubým příjmem 10 milionů dolarů ročně.

Jasně, tohle všechno o basketbalové hvězdě české reprezentace a týmu Chicago Bulls Tomáši Satoranském pravděpodobně víte, ale pak je tady ještě pár věcí, o kterých jste nejspíš netušili. Tohle je výběr těch nejzajímavějších čísel Tomáše Satoranského.

12

Až se na podzim zapojí do přípravy Chicaga Bulls, kam v červenci přestoupil, bude se mimo jiné o něj starat 13 trenérů a téměř tři desítky dalších členů realizačního týmu Chicaga. Sám Satoranský má přitom kolem sebe tým zhruba 12 lidí, které si platí, aby mu vytvářeli servis. Patří mezi ně jeho hlavní agent Phillip Parun, americký agent Alex Saratsis, finanční poradce, expert na PR a marketing, ale také bývalý voják se zkušenostmi z mise v Iráku Michal Miřejovský, který se stará o jeho fyzičku, když je v Evropě (Miřejovský je zároveň kondičním trenérem české reprezentace), nebo herní kouči Stefan Weissenböck a Diego Ocampo, kteří s ním přes léto trénují pod košem.

27

Zhruba tolik milionů korun rozdělí Satoranský během následujících tří let mezi své agenty, kteří mu letos v létě dojednali jeho životní smlouvu v Chicagu Bulls. Ta Satoranskému zajišťuje celkový hrubý příjem 30 milionů dolarů (zhruba 675 milionů korun), což z něj od této sezony udělalo nejlépe placeného sportovce v Česku. Odměna za přestup a dojednání smlouvy, kterou si Satoranský bude muset odečíst z platu, tvoří podle informací Forbesu čtyři procenta z jeho příjmů.

Tomáš Satoranský s agentem Phillipem Parunem (vlevo) při podpisu smlouvy

3

Hlavní sponzory má Satoranský tři – Adidas, módní značku Blažek a naposledy k nim přibylo Audi. Zajímavostí je, že když basketbalistu začal předloni oblékat Blažek, jejich spolupráce byla zpočátku postavená jen na materiálním plnění. Na bankovním účtu Satoranského se to projevilo až nyní, kdy jeho popularita strmě vyletěla. Jak velký je hráčův příjem od sponzorů, není jasné, před podpisem je prý ale čtvrtá velká smlouva.

201

Tolik centimetrů měří Tomáš Satoranský. Pro hráče NBA je to téměř ideální výška – průměr v soutěži je 200,5 centimetru. Když ale srovnáme průměr hráčů na Satoranského pozici rozehrávače (hráči, kteří většinou režírují hru), je český basketbalista dokonce o 12 centimetrů vyšší.