Jestli vás bavil britský televizní seriál Sherlock (a počítali jste dny, kdy se dozvíte, jak slavný detektiv přežil skok ze střechy), můžete s odpočtem začít nanovo.

Duo úspěšných scenáristů Steven Moffat a Mark Gatiss, kteří vdechli nový život už dvěma britským klasikám (kromě Sherlocka i legendárnímu Doctorovi Who), se vrací s novým projektem.

Čtěte také: Pojďte se bát. Tohle jsou zapadlé hororové skvosty, které možná neznáte

Podle amerického serveru Entertainment weekly dvojice právě pilně pracuje na nové třídílné minisérii s názvem Dracula.

Steven Moffat a Mark Gatiss

Pokud ale stejně jako u Sherlocka čekáte, že hrabě Drákula bude pobíhat (nebo možná létat?) po současném Londýně s iPhonem v ruce, asi budete zklamaní. Moffat a Gatiss se rozhodli hraběte z Transylvánie ponechat v čase, do kterého ho zasadil autor knižní předlohy Bram Stoker. Takže nás čeká kostýmní drama z viktoriánské Anglie.

Transylvánie, rok 1897. Hrabě lačnící po krvi zosnuje intriky proti viktoriánskému Londýnu. Mějte na paměti: Smrt cestuje rychle.“ Zajímavé.

„Vždy se vyprávěly historky o velkém zlu. Co je výjimečného na Drákulovi Brama Stokera, je to, že zlu dal tvář,“ dodává Mark Gatiss k tomu, proč si vybrali právě tohoto antihrdinu.

Romantiku tedy rozhodně nečekejte.

Proč je fakt, že novou minisérii, která bude mít tři 90minutové díly, píšou Steven Moffat a Mark Gatiss, tak velká událost? Každý jejich projekt sklízí úspěch jak u diváků, tak u kritiků. A navíc za málo nákladů umějí vydělat hodně peněz.

Když v roce 2015 Moffat přebíral za Sherlocka cenu Emmy za nejlepší scénář k televizní minisérii, celému Hollywoodu předvedl, že Britové dokážou vyrobit celosvětový hit za zlomek nákladů (do kasičky BBC stejný rok přibylo 174 milionů liber), a navíc z herců, kteří ztvárnili hlavní postavy Sherlocka a doktora Watsona, udělat superstars.

Zatímco Benedict Cumberbatch, který hrál Holmese, zazářil jako hlavní záporák ve filmu Star Trek Into Darkness, dostal svůj vlastní blockbuster Doctor Strange z výdělečného marvelovského kolosu a taky nominaci na Oscara, představitel doktora Watsona Martin Freeman si zahrál hlavní roli Bilba Pytlíka v Hobitovi Petera Jacksona, dostal vlastní TV sérii Fargo a v marvelovském vesmíru si své místo našel vedle Kapitána Ameriky. To není špatné na dva neznámé Brity.

Sherlock ale není jediným společným projektem Moffata a Gatisse. Už v roce 2005 spojili síly při obnovení kultovního britského seriálu Pán času z roku 1963, na kterém vyrostlo už několik generací.

Nyní se na seriál o Doktorovi se dvěma srdci, který ve své modré policejní budce cestuje z planety na planetu a z minulosti do budoucnosti, dívá celý svět.

Co na závěr k chystanému Draculovi dodat? Snad jen to, že je vážně škoda, že si Steven Moffat a Mark Gatiss „vyplýtvali“ Benedicta Cumberbatche pro postavu Sherlocka. Něco nám říká, že by se skvěle hodil i na hraběte z Transylvánie.