Americká společnost Honeywell převezme od investiční firmy Advent International za 1,9 miliardy dolarů (44,1 miliardy korun) podnik CAES Systems, který se zabývá technologiemi pro letectví a obranu. Honeywell to uvedl ve čtvrteční tiskové zprávě. Pro firmu je to už třetí akvizice v letošním roce a jejím cílem je posílit růst společnosti.

Honeywell se rozhodl reorganizovat své podnikání s cílem zaměřit se na současné hlavní velké trendy, jako je automatizace, letectví a transformace energetického sektoru. V posledních letech společnost zdvojnásobila počet fúzí a akvizic, aby posílila růst v segmentech s vysokým výkonem, a zároveň se zbavuje divizí, které nejsou v souladu s její růstovou strategií.

Firma CAES byla dříve známá jako Cobham Advanced Electronic Solutions. Navrhuje, vyvíjí a testuje elektroniku, jako jsou anténní systémy a komunikační sítě pro letecké a obranné společnosti. Dohoda přichází v době, kdy přední obranné společnosti zaznamenávají růst zakázek v reakci na vleklé konflikty, včetně ruské invaze na Ukrajinu a války v Pásmu Gazy.

Dohoda poskytne firmě Honeywell další automatizovaná zařízení a zhruba 2200 zaměstnanců. Mnozí z nich jsou vysoce kvalifikovaní inženýři, kteří mohou posílit činnosti v odvětví letectví a kosmonautiky. Transakce by měla být dokončena v druhé polovině letošního roku.

Koncern Honeywell působí i v České republice, společnost Honeywell Aerospace Olomouc v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory. V Brně se pak nachází největší výzkumné a vývojové centrum firmy v Evropě, pracuje tam přes tisíc zaměstnanců.