Finanční trhy v posledních dvou letech ovládají tři témata: umělá inteligence, inflace a úrokové sazby. Světové centrální banky již několik let „drží deku“ na ekonomice v podobě vyšších úrokových sazeb. Zatímco některé sektory, například finanční, by tento stav uvítaly na delší dobu, většina trhu čeká na pokles sazeb jako na smilování.

To, že americká centrální banka Fed v září poprvé po čtyřech letech sníží základní úrok, je prakticky hotová věc. Co však jistě nevíme, je, jaké škody vyšší úrokové sazby po cestě napáchaly a jak dlouho bude trvat, než nižší sazby začnou působit na ekonomiku pozitivně. Klíčové je chápat, proč vlastně Fed k tomuto kroku sáhne právě teď, protože snižování sazeb nemusí být vždy pro trhy pozitivní.

Obavy z recese mohou být příležitostí

Mechanika úrokových sazeb je relativně jednoduchá: pokud inflace překročí cíl centrální banky, sazby rostou, aby zpomalily ekonomiku a snížily inflaci. Pokud vše probíhá podle plánu, dochází k takzvanému hladkému přistání. Z historie však víme, že tento ideální scénář se ne vždy naplní. Od padesátých let minulého století se americký Fed pustil do patnácti cyklů snižování sazeb, přičemž v jedenácti případech následovala hospodářská recese. Důvodem většinou bylo, že guvernéři Fedu se snižováním sazeb až příliš dlouho otáleli.

Dnes očekáváme, že Fed tento měsíc sníží sazby. Trhy to berou jako jistotu a vítají nižší sazby s nadšením. Ovšem pokud by sazby byly snižovány příliš rychle nebo razantně, může to naopak vzbuzovat obavy – snižování by totiž mohlo naznačovat, že Fed vidí něco, co lehké přistání nepřipomíná.

I když už od loňského roku očekávaná recese stále nedorazila, spekulace o jejím příchodu nyní znovu rostou. Pro investory je klíčové rozlišit, zda jsou tyto obavy oprávněné, protože právě v takových chvílích se mohou objevit zajímavé investiční příležitosti.

V posledních týdnech se hodně diskutuje o americkém trhu práce, zejména o rostoucí míře nezaměstnanosti a slabší tvorbě nových pracovních míst v USA. Šéf Fedu Jerome Powell na to také nedávno upozornil. Data ukazují zpomalení růstu nově otevřených pracovních míst a nárůst počtu uchazečů o zaměstnání. Firmy jsou také opatrné před prezidentskými volbami a nemají důvod nábor zaměstnanců uspěchat.

Je důležité poznamenat, že nárůst nezaměstnanosti není způsoben zánikem pracovních míst, ale vyšší nabídkou na straně zaměstnanců, částečně způsobenou růstem migrace a návratem pracovníků do statistik. Tato změna nepředpovídá recesi, ale ukazuje na lepší rovnováhu na trhu práce, podobně jako v případě inflace.

Vždy sledujte dlouhodobý horizont

Akciový trh může v nejbližších týdnech nabídnout zajímavé příležitosti – jdeme totiž do nejvolatilnějšího období v roce. Mohou za to nejen obavy z recese, ale také obavy z prezidentských voleb a paměť investorů, že přelom třetího a čtvrtého kvartálu nebyl za poslední roky pro akcie pozitivní.

Americké volby bezesporu zásadně změní pohled investorů na jednotlivé sektory, ale o jejich výsledku bude jasno až na konci listopadu. Do té doby se však může řada aktiv přecenit na úplně jinou hodnotu.

Fungovat bude to, co fungovalo na konci každého ekonomického cyklu, což je přesně prostředí, kde jsme teď. Kvalitní akcie, které dominují ve svém segmentu, budou vítězi. Po skončení cyklu také opravdu nemusí přijít recese. Historie ukazuje, že tento stav může trvat klidně několik let. Příkladem může být americký řetězec Walmart, který svou velikostí a silou bere zákazníky ostatním menším diskontním řetězcům.

Pokles sazeb prospívá také cyklickým segmentům, které může volatilní prostředí ještě více zatraktivnit. Jedním z nejzajímavějších je takzvané odvětví „utilities“. Jde například o restaurace, reality, výrobce polovodičů a klíčových materiálů. Jejich lepší výkonnosti by mělo pomoci také rozšíření současného býčího trhu mimo technologie, kde se odehrála velká část růstu.

Připravte se, že trhy budou v následujících týdnech tancovat. Připravte své portfolio na nákupy a nečekejte, zda dorazí potvrzení o recesi, jelikož v čekaní je ztraceno mnohem více peněz než v samotné recesi. Zisky čekají na toho, kdo se nebude bát jít proti negativnímu trendu a dokáže se podívat za horizont nejistoty. Přece jen nižší sazby ekonomice v dlouhodobém horizontu pomohou k lepšímu růstu a firmám k větším ziskům.