Český dolarový milionář je nejčastěji muž na manažerské pozici nebo podnikatel. Ročně zbohatne o dvě až devět procent. Podnikání ani zaměstnání přitom už není tím hlavním, co k nárůstu jeho jmění přispívá.

To vyplývá z nejnovějšího Wealth Reportu, který zveřejnila J&T Banka a který sleduje investiční chování českých a slovenských dolarových milionářů a milionářek.

Průzkum probíhající v létě letošního roku ve spolupráci s výzkumnou agenturou Perfect Crowd mapoval investiční chování bohatých, jejichž disponibilní majetek má hodnotu alespoň milion amerických dolarů.

Do průzkumu se z řad dolarových milionářů a milionářek zapojilo více než 300 respondentů. Průzkum mimo jiné zjišťoval, jak tito lidé budují svá investiční portfolia.

U řady dolarových milionářů je opakujícím se motivem větší optimismus a důvěra v překonání nepříznivých ekonomických vlivů. Příjem ze zaměstnání či podnikání navíc už tvoří nejvýznamnější složku jejich bohatství jen u 49 procent.

Milionáři se tak čím dál více obracejí k investicím. Jsou v nich navíc odvážnější a sázejí na růstovou složku, která tvoří přes polovinu jejich portfolií.

Základem investičního portfolia dolarových milionářů se tedy staly nástroje kapitálových trhů jako jsou akcie, dluhopisy a fondy, jež společně tvoří nadpoloviční část celého investičního portfolia.

„U západních investorů, ať už se bavíme o investorech ze západní Evropy, či ze Spojených států, tvoří riziková složka standardně šedesát procent portfolia. Překvapivý není ale ani poměr osmdesát ku dvaceti. Zatímco za oceánem jsou investoři zvyklí více riskovat, tady v pevninské Evropě se obecně bojíme udělat chybu,“ komentuje výsledky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Akcie představují poprvé v historii více než pětinu investičního portfolia úspěšných, konkrétně dvaadvacet procent, stejný podíl připadá na investiční nemovitosti.

V korporátních dluhopisech mají milionáři osmnáct procent svého investičního jmění, třináct procent pak ve fondech a sedm procent v private equity.

Hotovost, která je zastoupena ve dvanácti procentech, neváhají dolaroví milionáři využít v případě naskytnutí zajímavé investiční příležitosti. Zbylých pět procent pak tvoří alternativní investice nebo sběratelská aktiva.

I do budoucna navíc dolaroví milionáři očekávají největší zhodnocení právě u akcií zahraničních firem. V nárůst jejich hodnoty věří až jednačtyřicet procent dotázaných. Další čtvrtina do budoucna věří ve vyšší zhodnocení korporátních dluhopisů stejně jako investic v oblasti private equity.

„Z pohledu očekávání budoucího zhodnocení investic je zřejmý pokračující efekt přísnější měnové politiky. Ten se projevil především v nárůstu výnosu u korporátních dluhopisů a zejména v Česku pokračujícím zájmem o termínované vklady,“ vysvětluje Sklenář.

„Vzhledem k vývoji na finančních trzích, kdy se akciové indexy v Evropě dostaly na patnáctiletá maxima a jeden z nejúspěšnějších roků v historii zaznamenaly také americké technologické akcie, není překvapivé, že nejzajímavější zhodnocení očekávají dolaroví milionáři u akcií zahraničních firem,“ dodává.

Vydání Forbesu Go big!

Z hlediska očekávaných výnosů naopak už druhý rok ustupují do pozadí nemovitosti. Vyšší úrokové sazby, přísnější úvěrové standardy či utlumená poptávka po vlastním bydlení totiž v souhrnu minimalizují prostor pro růst cen, tedy výnosů z investic z tohoto aktiva. Klesá tak zájem o investice nejen do rezidenčních nemovitostí, ale také do zemědělské půdy či stavebních pozemků.

Větší nedůvěru si vysloužily též kryptoměny. Právě ty totiž milionáři zvolili jako aktivum, které v budoucnu svou hodnotu nezvýší, vůbec nejčastěji. Nedůvěru v aktivum vyjádřilo 34 procent dotázaných.

„Zatímco starší milionáři byli ke kryptoměnám skeptičtí vždycky, nyní se začíná projevovat i nedůvěra mladších investorů. Část z nich však stále věří technologii blockchainu jako takové,“ říká Jaroslav Cír, zakladatel a CEO výzkumné agentury Perfect Crowd.

Pro většinu dolarových milionářů je však paradoxně hlavním důvodem investování snaha o rozšíření majetku, až pak následuje zajištění stabilní renty nebo uchování hodnoty svého bohatství.

Rovná polovina bohatých navíc prohlašuje, že svět investic akciových titulů je baví, dokonce je to pro ně koníček. O tom svědčí nejen více investičních nástrojů v jejich portfoliích, ale také čas, který investicím věnují. Přibližně polovina ho sleduje alespoň jednou týdně, pětina dokonce denně.