Začátkem ledna koupila developerská skupina UDI Group průmyslový areál zhruba kilometr a půl od centra Brna přímo na nábřeží řeky Svitavy ve čtvrti Husovice. Budovat tam chce nejprve hotelové ubytování, po případné změně územního plánu by skupina ráda stavěla i klasické byty.

„Skupina UDI Group začínala jako developer dostupného bydlení v krajských městech České republiky a po letech se díky nejnovější akvizici do regionů vrací. Brno jako druhé největší město Česka je pro nás velmi zajímavé. Nová akvizice nám v souladu se současným územním plánem umožní postavit ubytování hotelového typu, do budoucna zřejmě i bydlení. Investičně jde o projekt řádově za tři miliardy korun,“ vysvětluje ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. 

Skupina hodlá areál, ve kterém jsou teď kanceláře a výroba, i nadále provozovat. „Část prostor, která dnes není obsazena, ještě dočasně pronajmeme. Současně ale budeme připravovat projekt pro přestavbu areálu. Je totiž velmi blízko centra Brna,“ dodává Fialková.

Pozemek, na kterém UDI Group hodlá stavět.

Jde přitom o část jihomoravské metropole, která se bude v následujících letech výrazně měnit. Naproti přes řeku se například nachází například brownfield po bývalé továrně Zbrojovka Brno, kde skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka buduje novou obytnou čtvrť. Novou Zbrojovku chce CPI kompletně dokončit během dvanácti let. Do čtvrti, ve které vzniknou asi dvě tisícovky bytů, postupně nateče dvacet miliard korun.

Na pozemcích, které nyní koupila UDI Group, současný územní plán umožňuje stavbu kanceláří, retailu i ubytování hotelového typu. „Pokud bude územní plán v místě změněn, což před časem iniciovalo město, pak by na našem pozemku mělo být možné stavět klasické bydlení. Zatím ale pracujeme s ubytováním hotelového typu doplněným o služby, obchod a kanceláře. Ubytovací jednotky bychom vložili do našeho připravovaného realitního fondu a provozovali je podobně, jak to plánujeme například na projektu ParkSide v Budapešti,“ popisuje záměr skupiny Fialková. V maďarské metropoli připravuje UDI Group v rámci zmiňovaného projektu výstavbu 324 bytů a hotelu o 155 pokojích za 2,3 miliardy korun.

Na brněnském pozemku bude skupina připravovat projekt po etapách, přičemž první etapa by se mohla začít stavět zhruba do dvou let. Husovice jsou první akvizicí, kterou skupina UDI Group letos představila. Celkem na nákupy nových pozemků a areálů pro letošní rok vyčlenila čtyři miliardy korun. Peníze chce směřovat hlavně na své stávající trhy, tedy například do Česka, ale také do Polska a Maďarska.

Skupina v současnosti spolu s nejnovějším brněnským přírůstkem pracuje na dvaceti projektech. Jejich aktuální hodnotu odhaduje na 445 milionů eur, tedy přes jedenáct miliard korun. V následujících letech z nich UDI Group očekává tržby na úrovni 2,1 miliardy eur, tedy téměř 54 miliard korun.