Domov, tréninkové centrum a jeden obchod. Život fotbalisty italského Janova a člena letošního výběru Forbesu 30 pod 30 Jakuba Jankta se v posledních dnech kvůli epidemii koronaviru smrskl na pobyt na třech místech.

Pondělní rozhodnutí italského premiéra Giuseppa Conteho o vyhlášení celonárodní karantény totiž už dřív předběhl Janktův klub Sampdoria Janov, který svým hráčům důrazně doporučil, aby nevycházeli ven. „Máme tři zóny, kam smíme. Nejhorší je, že nikdo neví, co bude dál,“ říká.

Janov, kde čtyřiadvacetiletý fotbalista žije, se nachází na severu Itálie v regionu Ligurie, který na rozdíl od Lombardie nebo Benátska nepatří mezi nejpostiženější oblasti. Přesto Jankto prožívá krizi na vlastní kůži.

„V nejvíce postižených městech jsou takzvané červené zóny, které jsou obehnané zátarasy, protože tam nejvíc hrozí kontaminace. V Janově žádná taková není, jen oranžové zóny, ale stejně je to strašně nepříjemné. Každý ví, že situace je špatná. Poslední dny stoupají čísla nakažených velkým tempem, v pondělí umřelo 140 lidí. Je to strašné,“ neskrývá obavy Jankto.

Jeho tým sice trénuje jako obvykle, ale to je také jediná věc, která se nezměnila. Zápas s Interem Milán, který se měl odehrát 23. února, byl na poslední chvíli odložen, posunulo se i další utkání s Veronou, které se nakonec teď o víkendu odehrálo před prázdnými tribunami.

„Bylo to hrozné. Ani to nemůžu přirovnat k nějakému přáteláku, protože i na přátelák vždycky nějací fanoušci dorazí,“ přiznával Jankto po nezvyklém zážitku a vítězství 2:1.

Situace v Itálii ale nabrala větší spád až v pondělí, kdy byla vyhlášena karanténa na celém území Itálie. „Nesmíme odjet z Janova, a už vůbec ne do zahraničí, pokud se nepletu, hranice by měly být uzavřené,“ popisuje Jankto, který tak téměř jistě nebude moct na konci března odjet na sraz české reprezentace, jež má naplánované dva přípravné zápasy na Floridě. I ty jsou ale podle všeho ve vážném ohrožení.

Hrát se teď s jistotou fotbal nebude ani v Itálii, z rozhodnutí italské vlády je momentálně italská Serie A pozastavená minimálně do 3. dubna, což v praxi znamená prozatím tři utkání.

„Nemám ani tak strach o své zdraví, sám nepatřím do rizikové skupiny, ale trápí mě zdraví starších lidí. A taky to, co se bude dít dál. Vedení ligy řeklo, že další vývoj bude záviset na tom, jestli začne počet nově nakažených klesat. Nechci být pesimista, ale do začátku dubna to podle mě nebude. Vůbec si neumím představit, jak se liga bude dohrávat a jestli se kvůli tomu nebude muset odložit i letní mistrovství Evropy. Ta nejistota nás všechny trápí,“ přiznává.

On, jeho partnerka i malý syn jsou v pořádku, důsledky karantény ale pociťují každý den. „Včera, těsně po vyhlášení karantény, to bylo znát nejvíc. V obchodě, kam jezdím nakupovat, došla balená voda a bylo tam citelně víc lidí, dokonce nestačila ani kapacita parkoviště,“ popisuje.

Podle Jankta je dobře, že k nezvykle přísným opatřením přistoupilo i Česko, kde jsou od včera zavřené školy a zrušené všechny akce pro 100 a více lidí. „Je dobře, že to česká vláda chce podchytit včas. Přijde mi, že Italové byli na začátku laxní a trochu to podcenili,“ dodává.