Obhájit titul je skvělé. Udržet ho tři roky po sobě je ale lepší. Třeba když se třikrát po sobě stane firma nejlepším tuzemským zaměstnavatelem. A co že to v JTI svým zaměstnancům nabízejí a co pro ně dělají jinak, že se nemůžou „zbavit“ titulu, který již přes tři dekády po celém světě udílí nezávislá mezinárodní společnost Top Employer Institute?

Že lidé jsou jako olivy a teprve pod tlakem ze sebe vydávají to nejlepší? V práci to nemusí být tak úplně pravda. Pracovat tam, kde na zaměstnance nadřízení a kolegové tlačí, může vést k dlouhodobé frustraci, ztrátě motivace a chuti podílet se na fungování a rozvoji firmy.

Velmi dobře to naopak platí pro firmy a zaměstnavatele. Díky tlaku ze strany veřejnosti, zaměstnanců či nezávislého hodnocení se stávají lepším místem pro práci a tím i pro život zaměstnanců.

Na špici v Česku i ve světě

Firmy, které chtějí uspět v hodnocení nejlepších zaměstnavatelů pořádaném Top Employer Institutem, musejí prokázat své kvality ve dvou desítkách kategorií. Mezi nimi najdeme strategii řízení lidí, kvalitu pracovního prostředí, wellbeing a péči o nábor perspektivních talentů, zájem o diverzitu a rovné příležitosti či inkluzivní přístup.

Mezinárodní tabákový gigant Japan Tobacco International (JTI), který celosvětově zastřešuje značky jako Ploom X, Camel či Winston, přitom není jen trojnásobným držitelem ocenění pro nejlepšího zaměstnavatele v České republice – již jedenáctým rokem si drží i prestižní, celosvětově uznávanou certifikaci Top Employer. JTI ale není nejlepší pouze v Česku. Mezi špičkové zaměstnavatele patří i v mnoha dalších evropských zemích, včetně Slovenska a Maďarska. Stejně jako v afrických zemích nebo v Americe.

Zaměstnanec až na prvním místě

„U nás nenajdete pevnou pracovní dobu ani povinnou kancelář. Vycházíme vstříc rodičům, lidem, kteří se starají o svoje blízké, menšinám,“ říká Stephane Berset, generální ředitel Japan Tobacco International pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Tabáková firma byla v počátcích covidové pandemie jednou z prvních, která svým zaměstnancům umožnila na maximum využít flexibilitu práce z domova, aby se mohli co možná nejlépe postarat o zdraví svých blízkých. Spokojený zaměstnanec je v JTI jednou z největších priorit.

Firma se proto snaží vnímat potřeby svých zaměstnanců nejen na pracovišti, ale i v běžném životě. Po celém světě tak například čerstvým rodičům nabízejí pět měsíců plně placené rodičovské dovolené bez ohledu na jejich pohlaví či sexuální orientaci. Podporu od svého zaměstnavatele získají i zaměstnanci, kteří si dítě adoptují, což zdaleka není tak samozřejmé. Českým rodičům se firma snaží usnadnit i následnou péči o děti. Hradí jim například placený přístup na portál hlidacky.cz, kde si mohou zajistit hlídání.

JTI vychází vstříc i těm, kteří se doma starají o své blízké ve vyšším věku. Firma zaměstnancům uhradí náklady za asistenční službu „nadosah“, kterou zajišťuje nezisková organizace Život 90. Ta pomáhá dohlížet na bezpečný život seniorů a zajišťuje jim přístup k nepřetržité asistenci.

Ve společnosti Japan Tobacco International vládne vzájemný respekt mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

„Možná že právě tohle je to, proč člověk dává do práce něco navíc. Nad rámec svých povinností. Navíc JTI umí svým zaměstnancům nabízet příležitosti a já jsem toho asi dobrým příkladem. Začínal jsem tu jako kluk na baličce cigaret a dneska mám na starosti flotilu firemních vozidel a korporátní bezpečnost pro tři země,“ poznamenává k práci pro Top zaměstnavatele Jaroslav Poupě, fleetový a bezpečnostní manažer JTI pro Česko, Maďarsko a Slovensko.