Měli nápad, znalosti, velmi malou konkurenci. Aleši Krutinovi, Janu Bartovském a Václavu Krausovi ale chyběla odvaha. Odvaha k tomu, aby odešli z univerzitního prostředí a svou technologii systému na měření vibrací parních turbín pro elektrárny rozjeli jako byznys.

Už na vysoké škole se totiž věnovali tomu, jak změřit vibrace v lopatce turbíny, která když vibruje příliš, může uletět, a stát tak finance i lidské životy. Svůj systém a teorii vymýšleli především na papíře pod vedením, jak říkají, duchovního otce Jindřicha Lišky, který s nimi působil na univerzitě a k celému nápadu je přivedl.

Čtěte také: Z bakalářky mezinárodní projekt. Čech svou aplikací zachraňuje životy

Tu potřebnou kuráž svůj projekt rozjet jim nakonec dodala jednička v průmyslu zabezpečovací techniky – jablonecká společnost Jablotron. Ta je před třemi lety oslovila, aby se stali součástí Jablotron Group, a oni tak pod značkou Logic Elements dělají jak vývojové zakázky pro Jablotron a plzeňské firmy Zat, Profess nebo Doosan, tak dostali konečně prostor zrealizovat a vychovat své „děťátko“ – Vibration Monitoring System.

Aleš Krutina a vedle něj Vibration Monitoring System

To si můžete představit jako jednoduchý technologický řetězec složený ze čtyř prvků – snímače v turbíně, zesilovače na jejím povrchu, vyhodnocovací jednotky a serveru v rozvaděči. Tento řetězec pak musí v elektrárně fungovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V případě, že systém detekuje zvýšené riziko vibrací lopatek, automaticky upozorní obsluhu.

„Kromě rizikových situací má náš systém přidanou hodnotu zejména v následné analýze dat, ve které můžeme označit i podezřelé lopatky nebo zvláštní provozní stavy. Provozovatel se tak může na odstávku elektrárny lépe připravit. S tím souvisí to, že se tím může doba odstávky významně zkrátit, což kromě prevence přináší i značné finanční úspory,“ vysvětluje Krutina.

Vedle firem jako Siemens nebo General Electric se tak Logic Elements staly jedním z asi pěti výrobců na světě, kteří tento systém vyrábějí, a jejich velkou výhodou oproti konkurenci je technologická vyspělost systému a vlastní řešení, které k systému poskytují.

Vedle dodávek jejich systému do Česka a Chile to momentálně vypadá na půlmiliardovou obchodní příležitost v Indii, přičemž potenciál indického trhu, ze kterého by si mohla česká partička ukousnout, je až 17 miliard korun.

Na rozdíl od českého trhu, kde je obstarání turbíny tímto systémem dobrovolné, v Indii ho budou mít všechny nově postavené elektrárny povinně.

Základní řídicí jednotka Vibration Monitoring Systemu

Ke spolupráci s šéfem Jablotronu Daliborem Dědkem se tihle tři dostali ještě na Západočeské univerzitě, kde společně studovali obor elektronika a aplikovaná informatika.

Jablotron je tehdy oslovil ke spolupráci na dvou projektech – částicové kameře pro školy a zařízení pro detekci radiace. Na základě těch poznal, že jsou Krutina, Bartovský a Kraus dobrý mikrotým, který by se mu do Jablotron Group hodil.

A to byl pro zlepšení, vývoj a realizaci jejich systému na měření vibrací ten zásadní obrat. Kdyby se tohle nestalo, možná by nikdy nedostali příležitost svůj produkt komerčně dotáhnout.

„Byl to pro nás takový zázrak. Po doktorátu jsme už nechtěli na univerzitě dál pokračovat, ale trpěli jsme tím, čím tam podle mě trpí spousta lidí, nedostatkem odvahy se odpoutat. A tohle byl ten správný impulz, který bych přál i ostatním,“ říká Aleš Krutina, dnes jednatel Logic Elements a technický ředitel celého holdingu Jablotron.

Karta pro zpracování signálů vibrací, která se zasouvá do základní řídicí jednotky

Po třech letech fungování tak mají dnes dva systémy v Česku, tři systémy v Chile a rozjíždějí pilotní instalaci v Indii. Kdyby zakázku v Indii dostali, příští rok můžou do Indie dostat až 20 dalších systémů.

To by znamenalo, že se jejich současný, 15milionový obrat může zvýšit o další desítky milionů, kdy jeden systém a servis k němu vyjdou na řády jednotek milionů korun.

Zájem Indie a zahraničí ale podle Krutiny trochu vystihuje přísloví „Doma nikdo není prorokem“. Naráží jím na to, že v Česku je jejich dvěma systémy zatím osazený jediný blok jaderné elektrárny.

„Lidem, kteří jsou ve stejné situaci, jako jsme byli my, bych tak poradil jediné. Pokud máte nápad, něco umíte, seberte odvahu a jednoduše to zkuste. Nic to nestojí, a pokud si například řeknete, že chcete dělat s Intelem, vězte, že neexistují dveře, na které nejde zaklepat. A o té odvaze to vlastně celé je.“