Německo, Francie a Itálie dosáhly dohody ohledně toho, jakým způsobem měla být regulována umělá inteligence. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na společný dokument těchto zemí, ke kterému získala přístup. Předpokládá se, že dohoda těchto významných zemí Evropské unie urychlí regulaci AI na evropské úrovni.

Evropská komise, Evropský parlament a členské země v Radě Evropské unie nyní jednají o přístupu sedmadvacítky k regulaci umělé inteligence.

Europoslanci v červnu schválili návrh pravidel pro fungování AI. Jeho cílem je omezení rizik spojených s AI, ale zároveň zajištění využití příležitostí, které tato technologie přináší.

Evropský parlament navrhl, aby byla pravidla pro umělou inteligenci zpočátku závazná pouze pro velké hráče, kteří pocházejí převážně ze Spojených států.

Německo, Francie a Itálie nicméně varují, že toto zdánlivé zvýhodnění menších evropských konkurentů by mohlo vést k poklesu jejich důvěryhodnosti. Pravidla by tak podle nich měla být závazná pro všechny.

Umělá inteligence se v poslední době dostala do centra pozornosti veřejnosti, médií, investorů, regulátorů a politiků.

V Británii se začátkem tohoto měsíce konal globální summit o bezpečnosti AI, kterého se zúčastnila například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.