Velké firmy odebírající elektřinu a plyn budou moci podle premiéra Petra Fialy od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno třicet miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela upřesnil, že k 1. listopadu by měla být připravena výzva k dotačnímu titulu.

Síkela dodal, že program vznikl na základě dočasného krizového rámce, který státům Evropské unie umožnil okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí.

Pomoc se má týkat zhruba osmi tisíc podniků. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun, uvedl dále Síkela.

Podpora se podle Síkely bude týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, ale také zemědělství či lesnictví. Zároveň by mělo dojít k přípravě programu podpory pro malé a střední podniky bez ohledu na jejich energetickou náročnost.

Vláda v pondělí schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a živnostníky na šest, respektive tři koruny za jednu kilowatthodinu. Síkela ve středu řekl, že opatření se týká i malých a středních firem odebírajících elektřinu z hladiny nízkého napětí nebo s roční spotřebou plynu do 630 megawatthodin.