Když fotograf Brandon Stanton před pár dny zastavil na ulici v New Yorku malého Vidala, tak neměl nejmenší ponětí, co jejich setkání způsobí.

Stanton je majitelem Humans of New York, snad nejinspirativnějšího blogu na světě. Zveřejňuje na něm fotografie lidí z ulice s úryvkem jejich krátkého rozhovoru. Příběhy obyčejných lidí sledují na internetu miliony lidí po celém světě. Jen na facebooku jich je víc než obyvatel Česka.

 

Vidal

Když se Stanton třináctiletého Vidala zeptal, kdo ho v životě nejvíc ovlivnil, tak mu překvapivě odpověděl: „Má ředitelka, paní Lopez. Když se dostaneme do problémů, netrestá nás suspendováním ze třídy. Zve si nás k sobě do kanceláře a vysvětluje nám, jak funguje společnost. Říká, že pokaždé, když je někdo vyloučen ze školy, postaví se nová cela ve vězení. Jednou nechala všechny studenty jednoho po druhém vstát a každému řekla, že na nás záleží.“

Vidal mohl patřit mezi tisíce fotografií, ale stalo se něco, co nikdo nečekal. Díky své odpovědi a díky této jedné fotce získal přes milion dolarů za pět dní.

Jeho škola Mott Hall Bridges Academy je v části newyorského Brooklynu, kde je nejvyšší výskyt trestných činů. Nikdo tam nečeká, že by z dětí něco bylo. Spousta místních obyvatel ani v životě nevyjela z města ven. Je to New York, který při své cestě za Atlantik vynecháte.

Snad proto Stantona Vidalova odpověď zaujala natolik, že se jel do Mott Hall o den později podívat a se zmíněnou ředitelkou Nadiou Lopez dali dohromady plán.

Ms. Lopez
Protože si místní děti nemyslí, že mohou změnit svůj život a „něčím se stát“, chce jim Nadia Lopez dát možnost zažít to, co zažila ona sama jako studentka. Myslela si, že škola jako Harvard není pro ni, ale když ji navštívila, zjistila, že to není pravda. Nyní chce, aby i děti z Brooklynu viděly, kam se mohou dostat, protože, jak říká: „Je těžké snít za hranice toho, co znáte.“

Cílem kampaně, kterou Brandon Stanton založil, bylo získat 100 tisíc dolarů, díky kterým by si nynější i budoucí studenti 6. až 8. třídy na Mott Hall mohli udělat výlet na jednu z nejlepších škol světa poblíž New Yorku. Cíl se podařilo splnit za 45 minut. Za necelých pět dní desetitísíce dárců věnovaly přes milion dolarů a částka dál roste.
Kampaň

Peníze, které přebývají, půjdou na letní programy pro děti a další na stipendia pro vybrané studenty. Za tím účelem byl založen The Vidal Scholarship Fund – fond pojmenovaný po chlapci, který dokazuje, že na každém záleží.


 

Příběh Vidala a jeho ředitelky paní Lopez  zaujal dokonce i amerického prezidenta Baracka Obamu, který je pozval na schůzku. Důkazem je tahle fotka.

 


Jak už Brandon pomohl?
Kemp pro 300 dětí – 103 710 $
Pomoc obětem hurikánu Sandy – 318 530 $
Adopce etiopského chlapce – 83 935 $
Pobyt na ranči pro kluka, který si přál koně – 32 167 $

Další příběhy z Humans of New York (a jím inspirovaných blogů) o štěstí najdete zde.