Na začátku příběhu jménem Braigo stála zvědavost a Google. Shubhama Banerjeeho, letos teprve třináctiletého žáka osmého ročníku na Champion School v kalifornském San José, zaujal leták pro zrakově postižené a začal se zajímat o to, jak vlastně nevidomí lidé čtou. Když se na to zeptal svých rodičů, otec mu řekl: Vygoogli si to.

Když potom rodilý Belgičan Banerjee na internetu vedle existence Braillova písma objevil, kolik stojí tiskárny, které se používají pro zrakově postižené, byl překvapený – tyto specializované přístroje totiž začínají na částce kolem 40 tisíc korun, ale mohou se vyšplhat i na 100 tisíc a víc. Řekl si, že to musí jít i jinak… a sestrojil vlastní tiskárnu.

Na první verzi své tiskárny pro zrakově postižené Banerjee použil stavebnici Lego, konkrétně sadu Lego 31313 EV Mindstorms 2013, která umožňuje sestavovat a programovat roboty a jejíž cena v České republice začíná na osmi tisících korun. K ní přidal několik doplňujících dílů, které koupil za pár dolarů v Home Depot. Při sestavování vyšel z již existujícího plánu na výrobu tiskárny, který upravil podle svých představ.

Tiskárna z lega, Foto: wikipedia.co.uk

A tak se letos v lednu zrodilo Braigo (název je spřežkou slov Braille a Lego). Tiskárna funguje tak, že na displeji zadáte text, který chcete vytisknout, a robotická ruka vytlačí do papíru důlky, které vytvoří znaky Braillova písma. Jak přesně Braigo funguje, se můžete podívat na následujícím videu:

První verzi svého vynálezu Banerjee pojmenoval Braigo v0.1 a dočkal se s ním zasloužené pozornosti – mimo jiné mezinárodní ocenění Tech Awards 2014, které uděluje Muzeum technologických inovací v San José. „Když se letos v únoru o mojí tiskárně začalo mluvit, nečekal jsem takový ohlas,“ uvedl Banerjee ve svém vyjádření pro Forbes.cz. „Ale postupně jsem si zvykl, už vím, co mám čekat. Za posledních osm měsíců jsem hodně rychle vyrostl.“

Vedle odborné poroty tiskárna zaujala také mezinárodní technologický gigant Intel, který se rozhodl Banerjeeho podpořit. V červenci byl v kalifornském Palo Altu oficiálně založen startup Braigo Labs Inc. a 9. září na konferenci Intel Developers Forum představil Banerjee novou verzi svého vynálezu Braigo v2.0, který už svým designem trochu víc připomíná „klasické“ tiskárny.

Vynálezce

Následně 4. listopadu pak byla společnost Braigo na Intel Capital Global Summit vyhlášena jedním ze 16 startupů, do nichž Intel vloží své peníze, v tomhle případě částku ve výši „několika set tisíc dolarů“. Tahle investice udělala z Banerjeeho nejmladšího podnikatele v oblasti technologií, jehož firmu podpoří venture kapitálová společnost. Na video ze summitu se můžete podívat on-line.

Banerjee by s podporou Intelu chtěl svou tiskárnu ještě vylepšit a v příštím roce ji uvést na trh. „Mám v plánu najmout profesionální inženýry a konstrukční firmy, abychom společně prototyp Braigo vylepšili,“ komentuje Banerjee způsob, jak hodlá naložit se získanými penězi.  Nové Braigo by se mělo stát zdaleka nejlevnější tiskárnou pro zrakově postižené a podle Banerjeeho by jeho vynález mohl pomoci více než 50 milionům lidí po celém světě.

I do budoucna by se třináctiletý školák rád vedle studia na vysoké škole věnoval vynálezům v oblasti medicíny. A přál by si, aby se inovacím pro blaho ostatních co nejvíc věnovali i jiní: „Požehnání a dobrý pocit z toho, že přispějete svými myšlenkami a tím, co vytváříte, se nedá změřit penězi,“ říká Banerjee. Podle toho, jak má nakročeno, bychom se mohli dočkat zajímavých věcí. I když třeba už ne vyrobených z lega.

Odkaz na Facebook: https://www.facebook.com/BraigoPrinter