Přestože teprve dnes složí prezidentskou přísahu a tím oficiálně získá křeslo v Oválné pracovně, už toho Donald Trump stihl od svého zvolení prezidentem docela dost: rozdělit Ameriku, zkritizovat imigrační politiku EU nebo inspirovat biology, aby po něm pojmenovali jednu můru se zlatě zbarvenou hlavou. A taky se rozhodl svůj majetek převést do fondu, aby nečelil (nebo aspoň ne tolik) výtkám o střetu zájmů.

Na jmění realitního magnáta se tím však nic nemění. Stejně jako další světoví lídři má peněz dost a rád o tom dává svému okolí vědět. Podle odhadu Forbesu Trumpův majetek dosahuje 3,7 miliardy dolarů. Jak si stojí v porovnání s dalšími vládci?

Tohle je žebříček deseti nejmajetnějších vládců loňského roku, jak ho sestavil server gazettereview.com.

O desátou příčku se dělí katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání, jehož majetek 2 miliardy dolarů je shodný s monackým knížetem Albertem II. Alexandre Louis Pierre Grimaldi neboli vládce ráje boháčů je druhý nejbohatší člen jakékoliv královské rodiny v Evropě. Drží podíl v monackých kasinech a taky vlastní množství realit ve své zemi i sousední Francii. To obří majetek emíra z Kataru má původ kromě dědictví v obřích investicích do indické ekonomiky. Absolvent vojenské akademie v Sandhurstu je v seznamu nejbohatších vládců tím nejmladším.

Devítkou v našem žebříčku je Muhammad VI., jehož majetek se odhaduje na 2,1 miliardy dolarů. Král Maroka je rovněž králem marocké ekonomiky, skoro žádný trh jeho pozornosti neunikl – do jeho portfolia spadají investice do bank, samoobsluh a taky do alkoholu. K tomu vlastní obří pozemky využívané pro zemědělské účely.

Čtěte také: Cesta k miliardám aneb 34 divokých let Donalda Trumpa

Určitě by si přál být výš, protože sám hodnotu svého majetku odhaduje na 8,7 miliardy dolarů. Jenže Forbes má svou metodiku, podle které spočítal Trumpův majetek o 5 miliard dolarů níže a zařadil ho tak na osmé místo. Od šedesátých let je dnes 70letý Trump realitním magnátem, a přestože si prošel i těžkým obdobím, dokázal se odrazit ode dna. A přistál až v Bílém domě.

Sedmým nejbohatším vládcem planety je Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm, který kromě vlády nad Dubají drží i majetek v hodnotě 4 miliard dolarů. Je to velmi zaneprázdněný člověk, který už za život rozjel moře byznysových projektů. Mezi ně patří letecká společnost Emirates, Dubai Ports World neboli jeden z největších obchodních přístavů světa a taky realitní holding Dubai World. Vedle výrazně profitabilních aktivit má i menší podniky, třeba stáje s prvotřídními koňmi, které využívá pro vytrvalostní závody.

Se čtyřmi miliony dolarů je lichtenštejnský kníže Hans Adam II. jen šestkou tohoto žebříčku, ale pokud bychom porovnávali evropské vládce s modrou krví, byl by jejich jasným předsedou. Zaslouží si to hlavně díky rodinnému podniku, bankovní skupině jménem LGT Group, která celému rodu zajišťuje jmění v hodnotě 7,6 miliardy dolarů.

Jestliže u všech dosavadních vládců se jmění odhaduje, tak u tohoto muže se doslova hádá. Severokorejský diktátor Kim Čong-un je totiž tajemnou osobou, ale sedí na obří hromadě peněz, která ho řadí na pátou pozici. A u toho jen tak mimochodem zamyká disidenty do vězení a nechává svůj lid strádat. V roce 2013 společné jihokorejské a americké vyšetřování vystopovalo 5 miliard dolarů v majetcích a na bankovních účtech ve více než 200 zemích světa, které Kim a jeho rodina kontrolují. Bývalá hvězda NBA a Kimův oblíbenec Dennis Rodman jeho život popsal jako sedmihvězdičkovou party s nekonečným proudem koktejlů na diktátorově soukromém ostrově.

miliardari

První dvouciferná suma – Chalífa bin Saíd Ál Nahján, prezident Spojených arabských emirátů, vlastní jmění v hodnotě 15 miliard. A proto mu patří čtvrtá příčka. Vedle postu prezidenta mu patří křeslo předsedy investiční společnosti ADIA, která drží majetek v hodnotě 600 miliard. Vlastní druhou největší jachtu, jakou kdy kdo vyrobil, a nejvyšší budovu planety Burdž Chalífa.

Třetí místo putuje do Bruneje k tamnímu sultánovi Hassanalu Bolkiahovi, který nastřádal majetek ve výši 20 miliard. Sultán je bohatý, ale jeho život provází řada skandálů. K tomu vlastní 2500 vozidel včetně jednoho rolls-royce vyvedeného ve 24karátovém zlatě. Jeho palác Istana Nurul Iman má 1800 místností, 17 podlaží a 200 tisíc čtverečních metrů.

Dvojkou v žebříčku v loňském roce byl Pchúmipchon Adundét, král Thajska, jehož majetek dosáhl 30 miliard. Bohatství získal hlavně díky realitám, bankovnictví a stavebním společnostem, díky čemuž se stal nejbohatším šlechticem světa. Jeho nejblyštivějším klenotem je 545karátový diamant Golden Jubilee, který má hodnotu 12 miliard. V polovině října však král zemřel a v prosinci se vlády ujal korunní princ Mahá Vatčirálongkón.

Jedničkou mezi vládci, alespoň co se odhadované výše majetku týče, je ruský prezident Vladimir Putin. Na šíření informací o svém bohatství si bývalý člen KGB dává pozor, ale odhady mluví o 40 miliardách dolarů. Většina jeho podílů ve státních ropných, energetických, zbrojařských podnicích se nedá jednoznačně vyčíslit, a tak jediná konkrétní a veřejná částka je 80 tisíc dolarů ročně – jeho prezidentský plat. Ivan Rybkin, bývalý předsedy Dumy a taky velký Putinův odpůrce, dokonce odhaduje, že prezidentův majetek se může pohybovat kdekoliv mezi 40 a 70 miliardami. Co ale s jistotou říct můžeme, je, že Putinova náklonnost k luxusním hodinkám, kterých má doma za 700 tisíc dolarů, a jeho 12 vil stavějí jím prezentované „skromné“ částky do stínu pochyb.