Výlet, při kterém Donald Trump Jr. loni v srpnu vyrazil na lov ohrožených ovcí argali do Mongolska, stál daňové poplatníky téměř o 60 tisíc dolarů více, než vláda dříve uvedla. Tvrdí to dokumenty, které získala skupina nazvaná Občané za zodpovědnost a etiku ve Washingtonu.

Klíčová fakta

Občané za zodpovědnost a etiku ve Washingtonu (v originálu Citizens for Responsibility and Ethics in Washington, zkráceně CREW) původně v březnu získali dokumenty, které ukazují, že ochrana a bezpečnost v rámci výletu přišly na platbách službě Secret Service, která se stará o bezpečnost prezidenta a jeho rodiny, na 17 704 dolarů.

Tyto dokumenty však nezahrnuly zastávku Trumpa Jr. v Ulánbátaru, kde se soukromě sešel s mongolským prezidentem Chaltmágínem Battulgou, a dodatečné náklady na leteckou dopravu agentů tajné služby.

Po soudním sporu týkajícím se žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act) zástupci vlády předali skupině CREW další dokumenty, které údajně ukazují, že celkové náklady na výlet činily ve skutečnosti 76 859,36 dolaru.

Kontroverzní osmidenní výlet Trumpa Jr. se dostal pod intenzivní drobnohled již minulý rok ještě předtím, než se na světlo dostaly finanční nesrovnalosti.

V prosinci 2019 se objevily zprávy tvrdící, že Trump Jr. porušil mongolské zákony tím, že zabíjel ovce argali bez řádného povolení.

Poté se skupina ochránců přírody nazvaná Centrum pro biologickou diverzitu obrátila na americký úřad pro rybolov a divokou zvěř s prosbou, aby vyšetřila, zda Trump Jr. do země nedovezl části těl ovcí argali, což by představovalo porušení amerického zákona.

Trump Jr. povolení obdržel, ale až poté, co jeho lovecký výlet skončil. Americký úřad pro rybolov a divoká zvířata nakonec potvrdil, že neobjevil důvody, které by zakládaly potřebu vyšetřování.

Pozadí

Trump Jr. za sebou má již dlouhou historii sportovního lovu a obhajoby této praktiky. V průběhu prezidentské kampaně v roce 2016 se stával častým terčem aktivistů za práva zvířat poté, co se začaly virálně šířit fotografie, na kterých spolu s bratrem Ericem pózuje s velkými loveckými trofejemi. Vyfotit se nechal s mrtvým leopardem, ocasem slona a s tělem velkého jelena.

Kritický citát

„Coby syn prezidenta má Donald Trump Jr. nárok na ochranu ze strany tajné služby a měl by být chráněn, avšak daňoví poplatníci mají právo vědět, kolik platí na to, aby podpořili jeho lov trofejí a setkávání se s hlavními politickými dárci a zahraničními lídry.“ – CREW