Říká se, že kasino vždy vyhraje. V případě sázek pak samozřejmě sázkové kanceláře. Jenže pozor, společenské sázky, a specificky ty na politiku, jsou pro sázkovky často prodělečné. Profesionální sázkaře totiž přitahují čím dál víc a hlavně u nich mají vyšší úspěšnost. I tak ale není náhoda, že bookmakeři jsou v odhadech většinou přesnější než specializovaní výzkumníci veřejného mínění.
V rozhovoru pro Forbes vysvětluje hlavní bookmaker Fortuny Timo Polinský, proč tomu tak je a proč se bookmaker i při vypsání srandovní sázky často hodně zapotí.
Pro politické sázkaře je navíc letošek dost vytížený rok – na jaře proběhly evropské volby, aktuálně šli lidé k urnám ve Francii a v Británii a na podzim se rozjede kolotoč českých komunálních voleb i souboje o Bílý dům v Americe.
Specifická oblast společenských sázek zahrnuje vše od politiky přes byznys až po reality show a bulvární sázky. S kým bude chodit Jaromír Jágr? Kdo vyhraje StarDance? Kdo koupí vydavatelský dům Mafra? Na to všechno se dnes dá vsadit. A míra nejistoty, zda na tom náhodou kancelář neprodělá velké peníze, může být vysoká.
Jak to u vás vypadá, když dojde na vypisování kurzů na volby?
V první řadě se musíme podívat, zda je to pro nás vůbec zajímavá příležitost. Samozřejmě Francie a Británie to splňují, volby v Ázerbájdžánu ne. Pak stejně jako u sportu máme tým odborníků na volby. Ne nutně jde jen o politology a sociology, s těmi jsme ale samozřejmě také v kontaktu, pokud si chceme ověřit některé naše hypotézy.
Odkud čerpáte?
Většinou z veřejných zdrojů, ať už jde o průzkumy, nastavení ve společnosti i názory konkrétních odborníků. Z toho pak vznikne kurz na danou událost, na kterém se shodneme a putuje do naší nabídky.
Jakou vahou poměřujete průzkumy a názor expertů?
V tomto případě mají výsledky průzkumů asi nejmenší váhu. Daleko cennější je názor odborníků ať už z našich řad, nebo veřejně známých sociologů a politologů. Pak už následuje něco, čemu říkáme risk management. Kurz upravujeme podle rozložení sázek lidí a také podle toho, co kteří lidé vsází. Díky tomu jsou pak naše odhady tak přesné.
Jak to myslíte?
Většina lidí vsází tak, jak volí. A volí tak, jak sází. Jde vlastně o nejpřesnější volební průzkum. Týden před samotnou volbou se sice dělají poslední průzkumy, ale zachycují jen aktuální náladu. Zatímco my máme kurzy na prezidentskou volbu vypsané prakticky ihned po skončení voleb předchozích. Takže sbíráme obrovské množství dat během těch několika let prezidentského mandátu.
Tam se pak tvoří ty kurzy s hodnotou milionu a podobně…
Řečeno s nadsázkou ano. Ale mohou nakonec klesnout hodně nízko, když vidíme, že někdo, kdo kandidovat neměl, to nakonec zkusí. Rozhodují ale data. Díky jejich velkému množství, kterými krmíme náš analytický model, dostáváme velmi zajímavá a vysoce přesná data. V českém souboji o Hrad nám správně predikoval, že první kolo vyhraje Petr Pavel, což šlo proti tehdejším průzkumům veřejného mínění. Také volební účast jsme odhadli na setinu přesně.
Jak upravujete kurz na základě už odevzdaných sázek? Pokud vezmeme jako příklad britské volby, kdy asi lidé masivně vsázeli na labouristy, jak na to reagujete vy kurzem Fortuny?
Zrovna v tomto případě to neudělá nic, protože labouristé jsou takoví favorité, že kurz byl někde kolem 1,01. Jediným dalším krokem už by bylo sázku úplně zamknout.
Když to ale zkusíme převést na české sněmovní volby, tak na koho a jak moc lidé vsázejí, bude jeden ze vstupů, který bude hrát roli. Záleží také na tom, jaký druh lidí vsází na co.
Takže vy analyzujete přímo sázky konkrétních lidí? Po jakých lidech se díváte? Po úspěšných hráčích?
Indikátorem může být třeba výška sázek, ale i celková úspěšnost sázení. Také se díváme po tom, zda je podle veřejných zdrojů jasné, že člověk je na danou oblast odborník, například politolog. Tomu pak přikládáme větší váhu, než kdyby si sázel někdo, o kom nic nevíme. Máme interní postupy, díky kterým nás třeba zajímají jen sázky od určité hodnoty.
A pokud vám přijde vysoká sázka na politiku, zjišťujete třeba přes sociální sítě, s kým se zná a odkud jeho přesvědčení o správném tipu vychází?
Zas tak hluboko nejdeme, abychom někomu prolézali Facebook a hledali, s kým jsou přátelé. Pokud ale pojmeme podezření, postupujeme podle přesně daných pravidel. To by byl případ třeba tehdy, pokud by šlo o někoho, kdo je v té dané události přímo zainteresován. Politik nebo u zápasů sportovec. Nemůžeme se rozhodnout, zda s tím chceme, nebo nechceme něco dělat. Zákon nám jasně říká, že to musíme monitorovat a hlásit.
Máme jeden příklad z nedávné doby z fotbalu. Šlo o zápas Admiry Praha proti Budějovicím. Rozhodčí Paták tam vyrobil zvláštní rozhodnutí v závěru, když písknul penaltu. V tu chvíli jsme u nás spustili patřičné procesy, identifikovali podezřelou sázku a podali trestní oznámení.
Měli jste vypsaný kurz i na červenou kartu pro Antonína Baráka v prvním poločase?
Měli. Ale tam jsme žádné podezření nepojali.
Jakou nejbizarnější sázku jste vypsali?
Pamatuji si, že jsme vypsali před Vánoci sázky na cenu másla. Bylo to v době, kdy vyletěly ceny másla i vajec. My jsme pak vypsali sázku na to, jakou cenu to ještě překročí.
To jste v rámci zjišťování údajů obvolávali mlékárny?
Měli jsme k tomu statistiky od Českého statistického úřadu. Vždy, když podobnou sranda sázku vypíšeme, musíme mít k ruce seriózní podklady. Nemůžeme to jet podle našeho pocitu. Musí to jít objektivně vyhodnotit. Částečně jde u těchto sázek také o marketing, je to vtipné a vhodné pro sociální sítě. Na druhou stranu se tím také odlišujeme, i v oblasti sportu. Na jednom tenisovém turnaji například jednoho hráče napadly včely.
To jste přece nemohli mít vypsané jako sázku…
To jsme neměli. Ale vypsali jsme to pak znovu na French Open a připadlo to shodou okolností na mezinárodní den včel. Takže jsme vypsali kurz na přerušení zápasu z důvodu útoku včel na některého z hráčů.
Stalo se vám někdy, že se podobná sázka splnila?
Téměř, občas totiž Pánbůh skutečně není doma. Před dlouhou dobou jsme vypsali kurz na příští přítelkyni Jaromíra Jágra, protože se zrovna rozešel s Innou Puhajkovou. Samo o sobě šlo o definici, která není úplně průkazná. Nabídka byla samozřejmě velmi vtipná – spousty modelek i pár alternativ včetně Ivety Bartošové či Haliny Pawlowské.
Jarda to tehdy pojal po svém a na sociální síť napsal, že jde rozbít Fortunu, domluvit se s Josefem Rychtářem a vzít si Ivetu Bartošovou za ženu. Lidi spustili velký povyk. Bojím se domyslet, co bychom s tím dělali, kdyby to skutečně dotáhl do konce.
Zrušit sázku a vrátit peníze nemůžete?
To nejde, jak máte jednou vsazeno, máte jasnou specifikaci té sázky a nemůžete od ní ustoupit. Reputačně bychom se z toho nikdy nevymotali. Navíc si hodně lidí vsadilo ještě dříve, než to Jágr na sociální síť dal.
Podobné to bylo s Jágrovým zlomeným malíčkem na mistrovství světa. V Praze 2015 jsme to následně vypsali jako kurz a on dostal hned v prvním zápase se Švédském sekeru hokejkou do ruky a nedohrál. Hned po zápase mi volali novináři a ptali se, jak to budeme vyhodnocovat.
Nebo když se na posledním mistrovství v hokeji na Slovensku v roce 2019 odehrál velký návrat Velké Británie na světový šampionát. Vypsali jsme sázku, zda se na jeden ze zápasů přijede podívat anglická královna. Kurz byl asi tisíc.
Lidé to pojali jako docela dobrou zábavu a vsázeli většinou po deseti korunách. Jenže při takovém kurzu vám risk celkem naskočí, a kdyby královna vážně dorazila, budeme muset vyplatit 40 milionů korun kvůli deseti tisícům vsazených korun. Ne vždy je to tedy pro nás legrace.
Jak je na tom v rámci společenských sázek konkrétně politika?
Jde o zdaleka nejsilnější kategorii, bavíme se o stovkách milionů vsazených korun. V tomto roce je například politika devátým nejvsázenějším „sportem“, předstihla třeba i formuli 1 nebo box. A to nás ještě čekají americké volby, takže čekám, že se politika ještě dotáhne na sporty jako volejbal nebo házená.
Vsází se na politiku víc než dřív?
Rozhodně, růst je značný. Zrovna dnes se bavíme den po první americké prezidentské debatě. Joe Biden to nezvládl úplně dobře a už ráno nám klienti psali, zda bychom mohli vypsat sázky na to, koho demokraté pošlou do voleb místo něj. Takže jsme spustili naše odborné kolečko a jako jedni z mála na světě jsme ji do nabídky zařadili.
Trump zůstal na kolem svého kurzu 1,5 ku jedné, ale Joe Biden vystřelil někam ke 4 až 4,5 ku jedné. Že Joe Biden skutečně udrží nominaci demokratů na prezidenta, je už kurz 2,5 ku jedné (k 8. červenci kurz na vítězství Donalda Trumpa klesl ještě více na 1,47, zatímco možnost vítězství Joea Bidena Fortuna hodnotí kurzem 7,0 – pozn. red.).
Co je králem politických sázek?
Český prezident, od první přímé volby, kdy se to zlomilo. Pak jsou to české parlamentní volby a obecně platí, že čím blíže země je, tím větší je zájem. Výjimku tvoří americké prezidentské volby, ty jsou celosvětový fenomén, takže jsou na druhém místě, pak ty slovenské, německé a tak dále.
Měli jsme ale i Brazílii nebo Argentinu. Právě v té Argentině to táhl zájem o prezidenta Mileie. Při vypisování se zkrátka musíme dívat, o čem média píší a co tím pádem přitáhne sázkaře.
Zmínil jste, že první přímá volba českého prezidenta byla přelom. Jaké lekce jste se za těch posledních více než deset let naučili?
Ta první byla, že existuje velmi slušný počet lidi, kteří si tím umějí vydělat. Čelíme daleko většímu množství profi sázkařů než třeba u fotbalu. Lidé tomu rozumějí mnohem více, i skladba klientů se mění. Sází třeba daleko větší množství žen než u klasického sportu. Také vsází větší část lidí starší padesáti let. Jedna z dalších lekcí je i to, že Sparta hraje každý týden, ale volby jsou jednou za čtyři roky, takže vlastně pokaždé začínáte novou ligu.
Co třeba komunální volby, které nás čekají na podzim? Tam přece nemůžete mít vhled do situace na úrovni každého okresu…
To nemáme, ale dozvíme se ho od sázejících. Učíme se od našich sázejících. U větších voleb je to snazší, u komunálních naopak mnohem těžší. Šance, že někdo místní zachytí důležitou informaci před námi, je vyšší. My na ni přijdeme třeba až z aktivity našich klientů. Snažíme se ale jít skoro do všeho, co je proveditelné, v případě komunálních voleb alespoň na úroveň krajů.
Mají politické sázky nějaké své specifikum oproti sportu?
Ke sportu je informací plný internet, každý hráč je proklepnutý do posledního malíčku. Je to ustálené, kurzy se nijak zásadně nehýbou. Pokud na světlo světa vyplave nějaký skandál, sázkař může jeho dopad odhadnout lépe, než jak ho bookmaker zohlední v kurzu.
Jak rychlá je vlastně vaše reakční doba? Dejme tomu, že ráno v 7:30 vyjde skandální odhalení nějakého politika a je týden před volbami. Jak rychle se vám změní kurz?
Prakticky okamžitě. Myslím, že k úpravě kurzu dojde tak v 7:35. Za to jsou odpovědní naši specialisté, kteří monitorují vše, co by mohlo kurz, který stanovili, ovlivnit.
A jak tedy „změříte“, jaký dopad takový článek bude mít?
Máme vytrénované lidi, kteří mají veřejný prostor skvěle navnímaný. Ne každý skandál rezonuje stejně. Například verdikt viny nad Trumpem mu neuškodí, možná snad i pomůže, protože to aktivuje jeho voličskou bázi.
Funguje moudrost lidu? Mají lidé, když sázejí ve velkých počtech, většinou pravdu více než experti?
Jedním slovem – funguje. Není asi tajemstvím, že právě na politických sázkách často prohráváme právě proto, že moudrost lidu funguje. Na Trumpovi jsme v Čechách, když vyhrál volby v roce 2016, prohráli 12 milionů korun. Na tom se ale asi svezly všechny sázkové kanceláře na světě.
Čím to bylo v případě Trumpova vítězství před osmi lety?
Tehdy byla moudrost lidu právě hrubě podceněná. Kurzy příliš akcentovaly, že Hillary Clinton se svým manželem, bývalým prezidentem v zádech, nemůže s Trumpem prohrát. Lidé ale tehdy volili opak. Je to asi jediný příklad, kdy se kurzy mohou od reálného výsledku tak lišit.
Je to proto, že na americké volby sází hodně lidí po celém světě, kteří pak reálně volit nejdou. Naše ověřené pravidlo, že lidé volí tak, jak sází, tu tedy neplatí. Kurz tehdy odpovídal tomu, co lidé sázejí, ne tomu, co budou reálně volit. Navíc tehdy ve většině amerických států nebylo sázení legální. Takže sázkovky ani neměly dostatečnou porci dat.
Vyskočí vám někdy u společenských sázek aktivita, aniž byste byli schopní rozklíčovat proč?
Stalo se nám to u parlamentních voleb v případě dezinformátora Pavla Zítka. Potřeboval získat určité množství podpisů, nezískal je, ale přesto přesvědčil lidi, aby na něj vsadili. Takže nám pak vůči kurzu a pravděpodobnosti naskočilo neúměrné množství sázek a tím pádem i neúměrné riziko výplaty. Museli jsme se tomu věnovat, výplata už byla vyšší než u anglické královny na hokeji. Museli jsme si znovu ověřit, že jsme někde neudělali chybu.
Jak velké sázky očekáváte u sázek v Británii a ve Francii?
Moc velké ne, třeba v Británii je totiž jeden jasný velký favorit, a navíc tam chybí velká rozpoznatelná jména. Francie bude přece jen zajímavější, dohromady to ale budou nejspíše jednotky milionů.
A americké prezidentské volby?
To bude někde úplně jinde. Poslední české prezidentské volby měly obrat 230 milionů korun, ty před tím měly 100 milionů korun. Americké v roce 2020 posbíraly kolem 120 milionů korun, takže pokud počítáme, že se stejně jako české zdvojnásobí, tak přilákají sázky určitě v objemu přes 200 milionů korun.
Dá se to srovnat s něčím sportovním?
Tak třeba olympijské hry. Letní olympijské hry jsou obecně slabší na sázky, tam je české prezidentské volby překonají. Zimní olympiáda je jiná, zvlášť když například NHL pustí hráče hrát.
Máte i nějaké sázky na byznys?
Taky jsme takové měli, nejsem si teď jistý, jestli jsme třeba nevypisovali kurzy na to, kdo koupí mediální dům Mafra. Typicky ale vypisujeme sázky na to, co se třeba stane v následujícím roce.
Takže jsme vypisovali třeba kurzy na to, kdo bude další šéf Škodovky, nebo také na ceny komodit či krypta. A nedávno jsem chtěl z našich analytiků vylomit kurz na výherce tendru na dostavbu Dukovan, kde už jsou ve hře jen dva uchazeči.